TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

“Çanakkale destanı, dünya tarihine bağımsızlık aşkının ve azmin tarifi olarak yazılmıştır”


17.03.2014 / Ankara18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin 99. yıldönümü dolayısıyla bir mesaj yayımlayan TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, “Çanakkale destanı dünya tarihinin en önemli olaylarından birisi, bağımsızlık aşkının, azmin ve kararlılığın tarifidir” dedi.​

Hisarcıklıoğlu mesajında şu ifadelere yer verdi:

 

“I. Dünya Savaşı sırasında 1915-1916 yılları arasında Gelibolu Yarımadası'nda Osmanlı İmparatorluğu ile İtilaf Devletleri arasında yapılan deniz ve kara muharebeleri olarak tarihte yerini alan Çanakkale Savaşları, bizim en ağır şartlar altında dahi asla yenilgiyi kabul etmeyeceğimizin, bağımsızlık dışında bir alternatifimizin olmadığının dünyaya ilanıdır.

 

Millet olarak her zor zamanda biraraya gelmeyi, kenetlenmeyi nasıl başardığımızı, vatan söz konusu olduğunda kimsenin canını dahi düşünmediğini herkes çok iyi bilmektedir. Bu toprakların insanı mert ve yüreklidir. Daima başı dik, onurlu ve kimseye bağımlı olmadan yaşamıştır, yaşayacaktır.

 

Bugün sahip olduğumuz noktanın değerini anlayabilmek için tarihi çok iyi bilmemiz lazım. Geçmişimizi iyi analiz ederek, şu an yaşadığımız Türkiye’yi ne büyük mücadeleler ve fedakârlıkların neticesinde elde ettiğimizi genç kuşaklara da çok iyi anlatmalıyız. Ki bu cennet vatanın geleceği için birlik ve beraberliğimizin değerini daha iyi pekiştirelim. Bize düşenin bundan sonra medeniyet yarışında, ekonomik yarışta, hukuk yarışında bayrağı en ileriye dikmek olduğunu unutmayalım.

 

Bu duygu ve düşüncelerle, Türk iş dünyası adına başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, bu büyük destanı yazan kahramanlarımızı, şehitlerimizi minnet ve şükranla anıyor, aziz milletimizin bu gurur gününü paylaşıyoruz.”

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA