TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Dilucu Gümrük Kapısı’nın temeli atıldı


14.03.2014 / IğdırYap-İşlet Devret modeli ile modernizasyonu gerçekleştirilecek olan Dilucu Gümrük Kapısı temel atma töreni Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, TOBB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ç. Ali Kopuz, TOBB Yönetim Kurulu Üyeleri Şahin Bilgiç, Cengiz Günay, Selçuk Öztürk, Gümrük ve Turizm İşletmeleri Tic. A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı M. Arif Parmaksız, Iğdır Valisi Davut Haner, milletvekilleri, bürokratlar ile oda ve borsa başkanlarının katılımıyla gerçekleştirildi.​

HABER VİDEOSUNU İZLEMEK İÇİN TIKLAYINIZ


Törende konuşan TOBB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ç. Ali Kopuz, Iğdır’ın bu yatırımı fazlasıyla hak ettiğini belirterek, “Iğdırlı kimsenin başaramayacağı işi başardı. Son 5 yılda, yani tüm dünya ekonomik kriz yaşarken Iğdır İstihdamını % 80 arttırdı. Son 5 yılda işyeri sayısı % 71 arttı. İşyeri sayısı nerede artar? Nerede umut varsa, zenginleşme potansiyeli varsa orada artar. O yüzden Iğdır’ın geleceği çok parlak. Allah her şeyi vermiş. Müthiş iklim, müthiş toprak. 3 ülke ile sınır. Ulaştırma ve lojistik sektörünün en yoğun olarak faaliyet gösterdiği illerin başında geliyorsunuz. Şimdi kapı da yenilenince Iğdır asıl başarı hikayesini bundan sonra yazacak” dedi.

 

Dilucu’nun artık gerçekten bu bölgenin umut köprüsü olacağını ifade eden Kopuz, “Kapıdan çıkınca 1 saat içinde Nahçivan merkez. 400 bin nüfus var Nahçivan’da. 3 saat içinde İran’ın Tebriz şehri. İran’ın 4. Büyük şehri. En zengin şehri. 1,5 milyon nüfus yaşıyor. Bakanlığımız Dilucu’na Sınır Ticareti yetkisini de verdi. İnşallah iç gümrük de faaliyete geçince bütün bu bölgenin zenginliği Iğdır’a akacak. Iğdır; üretimin, ticaretin ve turizmin merkezi olacak” şeklinde konuştu.

 

Sarp sınır kapısını yenilemeden önce yılda 70 bin tırın, şimdi ise 290 bin tırın geçtiğini anlatan Kopuz, Dilucu’ndan bugün yılda 150 bin tır, 715 bin yolcu geçtiğini, 5 yıl sonra 500 bin tır, 5 milyon yolcu geçeceğini söyledi.

 

Zaman zaman oda/borsaların ne iş yaptığının sorulduğunu vurgulayan Kopuz, “İşte oda/borsa Türkiye’nin geleceğine, Iğdır’ın geleceğine böyle yatırım yapar. Odalar ve Borsalar üyesinin önünü açar, işini kolaylaştırır, maliyetini azaltır. Bu başarının mimarları burada. İllerinin ve sektörlerinin kanaat önderleri burada. Bu yatırımda imzası olan Oda/Borsa başkanlarım burada. Hepinize yürekten teşekkür ediyorum” dedi.

 

Kopuz şöyle devam etti: “bugüne kadar 7 sınır kapısına 300 milyon lira yatırım yaptık.  Yatırımı devam eden 5 kapıya da 450 milyon lira yatırım yapıyoruz. Halkalı ve Çıldır-Aktaş’ın temelini attık. Bugün de Dilucu’ndayız. 6 yılda devletimize 250 milyon lira vergi ödedik. Toplam 1 milyar TL. Yıllık 410 milyon TL özel sektörün cebinde kaldı.

 

Biz Habur’a başladığımızda yıllık ihracat 1 milyar doların altındaydı. Bugün Habur’dan geçen Türk malları 11 milyar doları aştı. Modernize ettiğimiz gümrük kapılarından bu zamana kadar 13 milyon araç 74 milyon yolcu geçiş yaptı. Bütün bunlar bütçeden tek kuruş harcanmadan başarıldı”.

 

-Gümrük ve Ticaret Bakanı Yazıcı

 

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı da, kapılarda yaptıkları iş son derece önemli, iş dünyası açısından kolaylaştırıcı sonuçlar doğuran bir çalışma olduğunu belirterek, “Hazineden tek kuruş harcamıyoruz. TOBB, Gümrük Ticaret İşletmeleri AŞ ile hesaplamalar yapılıyor, müzakereler yapılıyor, maliyet hesabı, maliyetin geri dönüşü ve elbette makul bir kar hesaplaması yapmak suretiyle süreler belirleniyor. Bunu anlamayanlar eleştiriyor bizi. Sanıyorlar ki kapıların tamamı TOBB’a verilmiş” ifadelerini kullandı.

 

Dilucu Gümrük Kapısı’nın nasıl bir kapı olduğunu fotoğraflarla gösteren Bakan Yazıcı, Dilucu Gümrük Kapısı’nın 3’lü bir kapı olarak tasarladıklarını, gecikmenin bir sebebinin de bu olduğunu fakat bunun yapılamadığını söyleyerek, “Uzun süre müzakere ettik, ‘Tamam’ denildi ama sonra olmadı. Bunu başarsaydık bu kapıyı 3 ülkenin ortak kapısı olarak yapacaktık. Ortak gümrük kapısında 3 ülkenin gümrük idareleri olacaktı. Bizim işimiz size hizmet etmek, önünüzdeki engelleri kaldırmak. Bu anlamda çok kararlı ve dirayetli bir yürüyüş sergiliyoruz. Millete olan sorumluluğumuz, bu topraklara olan bağlılığımız, 76 milyon insanımızı ayırmadan kardeşliğine olan vurgumuz bizi durmadan koşturuyor” dedi.

 

Iğdır’ın Türkiye’nin genç ve istikbali parlak olan bir ili olduğunu belirten Iğdır Valisi Davut Haner ise, “Ülkemizin bu doğudaki kapısına güzel bir gümrük kapısı yakışır anlayışı ile bu yatırımın temeli atılıyor. Bu kapı inşallah Iğdır ve ülkemiz için, bu kapıdan ulaştığımız tüm dost ve kardeş ülkeler ve halklar için hayırlı olur, ilişkiler ve ticaretin artmasına vesile olur” şeklinde konuştu.

 

Törenin sonunda TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu ve Bakan Yazıcı, Nevruz bayramı geleneğinde bulunan renkli yumurtaları kırdı.

 

-Dilucu Gümrük Kapısı

 

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin (TOBB) iştiraklerinden olan Gümrük ve Turizm İşletmeleri Ticaret A.Ş. (GTİ) tarafından Yap-İşlet-Devret modeliyle modernize edilecek Iğdır’ın Aralık ilçesinde, Türkiye Cumhuriyeti ile Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti arasında yer alan Dilucu Gümrük Kapısı, 18.822 metrekaresi kapalı olmak üzere 79.848 metrekare alana sahip olacak.

 

Global ticaret anlayışına uygun modernlikte tasarlanan tesiste, ihracat ve ithalat yükü taşıyan kamyon ve Tırlara ilişkin işlemlerin yapılabilmesi için muayene peronları, Gümrük Müdürlüğü ofisleri, yolcuların gümrük ve pasaport işlemlerinin gerçekleştirileceği ofisler ve ticari ünitelerin de yer alacağı yolcu salonu, arama hangarı ve lojman binaları inşa edilecek.

 

GTİ, bugüne kadar Habur, Cilvegözü, Kapıkule, Sarp, Hamzabeyli ve Nusaybin gümrük kapılarını modernize ederek hizmete sundu.

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA