TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

"Avustralya'yı keşfetmekte geç kaldık"


21.02.2014 / Sidney / AvustralyaDış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) ve Avustralyalı Sanayiciler Grubu (AIG) arasındaki, Avustralya-Türk İş Konseyi kuruluşuna ilişkin anlaşmanın imza töreninde, Anadolu Ajansı ve TRT Türk’e açıklamalarda bulunan TOBB/DEİK Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Türk iş dünyasının Avustralya'yı keşfetmekte geç kaldığını söyledi.​

Türkiye-Avustralya İş Konseyi’nin kuruluş anlaşmasını imzaladıklarını vurgulayan Hisarcıklıoğlu, DEİK’in 102 ülkeye karşılıklı iş konseyi anlaşmaları olduğunu, Türk iş dünyasını yurt dışına açmada DEİK ve iş konseylerinin müthiş bir görev yaptığını ifade etti.

 

TRTTÜRK RÖPORTAJINI İZLEMEK İÇİN TIKLAYINIZ


DEİK olarak bütün ülkelerle iş konseylerini artırarak Türkiye'nin dış ticaretini geliştirmek istediklerini anlatan Hisarcıklıoğlu, şunları kaydetti: "Aslında Avustralya bizim için müthiş fırsatlar sunuyor. Maalesef bugüne kadar, uzak olduğu için ihmal etmişiz. Aslında dünyanın en büyük ekonomilerinden bir tanesi fakat mal satamıyoruz. Bizim için en büyük avantajı Avustralya sanayi ülkesi değil yer altı kaynaklarını ihraç eden, yer altı kaynaklarından doğan bir zenginlik var. Biz sanayi ülkesiyiz, o açıdan Türkiye için Türk sanayisi ve Türk sanayicileri için müthiş fırsatlar var.

 

Türkiye, İtalya’yla Çin’in arasında en gelmiş sanayisi olan ülke. O açıdan bizim için müthiş bir potansiyel var.

 

İş Konseyimizin inşallah önümüzdeki dönemde, Türkiye ile Avustralya’nın ekonomik rakamlarını, yani karşılıklı ticaret rakamlarını arttıracağına inanıyorum. Bugün yaklaşık 400-500 milyon dolarlık bir ihracatımız var. Bunu 1 milyar dolara, 2 milyar dolara çıkartmak içten bile değil. Burada olmamızın esas sebebi bu”.

 

Avustralya ve Türkiye arasında yapılan anlaşmanın çok önemli olduğuna vurgu yapan DEİK Asya Pasifik Başkan Yardımcısı İşadamı Mehmet Ali Karamemiş ise "İki ülke G20'de olmasına rağmen 1,5 milyar dolar civarındaki ticaret hacmi çok düşük kalıyor. Bunu umarım önümüzdeki yıllarda bu anlaşmanın da desteğiyle 5-6 milyar dolarlara çıkar diye düşünüyorum" değerlendirmesini yaptı.

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA