TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Avustralya ticari ilişkileri ‘iş konseyi’ ile ivme kazanacak


21.02.2014 / Sidney / AvustralyaAvustralya-Türk İş Konseyi kuruldu. TOBB Başkanı M.Rifat Hisarcıklıoğlu, mevcut ticaretin iki ülke potansiyelini yansıtmadığını belirterek, Asya Pasifik bölgesiyle daha güçlü ekonomik ilişkiler kurmak istediklerini söyledi.​

HABER VİDEOSU İÇİN TIKLAYINIZ


Avustralya - Türk İş Konseyi, G20/B20 toplantıları vesilesi ile Avustralya'da bulunan Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ve TOBB/DEİK Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nun şahitliğinde, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) ve Avustralyalı Sanayiciler Grubu (AIG)  arasında imzalanan anlaşma ile kuruldu.

 

AIG Direktörü Mark Goodsell ve DEİK Türk-Avustralya İş Konseyi Başkanı Ayhan Zeytinoğlu’nun açılış konuşmalarıyla başlayan toplantı, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, TOBB/DEİK Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Cengiz Günay, Türk ve Avustralyalı CEO'ların katılımları ile gerçekleşti.

 

İki kurum arasında imzalanan bu anlaşmanın, iki ülke işadamları için de hayırlı olmasını temenni eden TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, iki ülke arası geçmişe dayanan dostluğun altını çizerek, "mevcut ticaret hacmimiz iki ülke potansiyelini yansıtmıyor" dedi.

 

Hisarcıklıoğlu küresel krizle birlikte ekonomide, batıdan doğuya bir yönelme yaşandığına işaret ederek, bu dönüşümle birlikte Asya Pasifik bölgesiyle daha güçlü ve çeşitli ekonomik ilişkilere sahip olmanın, Türkiye'nin stratejik çıkarlarına uygun olduğunu ifade etti. TOBB/DEİK Başkanı Hisarcıklıoğlu "Avustralya Türkiye arası daha güçlü ekonomik ilişkiler kurmak için doğru zamandayız" diye konuştu.

 

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ise, anlaşmanın Türk ve Avustralyalı özel sektör temsilcilerinin önüne yeni fırsatlar çıkarmak açısından çok önemli olduğunu kaydederek, Türkiye ve Avustralya halklarının ortak demokrasi, insan hakları ve liberal ekonomi paydasında buluştuğunu belirtti. 2015 yılında 100. Yıl Anzak Anma Törenleri’nin gerçekleştirileceğini ve bunun içi hazırlıklara şimdiden başlandığını ifade eden Babacan, “Önümüzdeki yıl Çanakkale’ye rekor seviyede Avustralyalı turist bekliyoruz, bu vesileyle halklarımız daha da yakınlaşacaktır” dedi.

 

-Avustralya’daki Türk diasporası Dünya Türk İşadamları Konseyi’nde buluştu

 

Avustralya-Türk İş Konseyi’nin kuruluşundan sonra, DTİK üyesi ve bölgede yerleşik Türklerle bir araya gelen Babacan ve Hisarcıklıoğlu, 120 kişiden fazla katılımın olduğu toplantının kalabalık olmasından duydukları memnuniyeti ifade ettiler.

 

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, Türk ekonomisinin bugün geldiği noktayla kıyaslandığında Avustralya ile ekonomik ilişkilerin çok az olduğunu ve buradaki Türklerin birlik ve beraberlik içerisinde hareket etmedikçe büyüme yolundaki imkanları kaçıracaklarını ifade etti.

 

Babacan da yurtdışındaki Türklerin birbirlerine tutunmalarının şart olduğunun altını çizdi.

 

Katılımcıların sorularıyla devam eden toplantıda, Türk ve Avustralya arasındaki ekonomik ve ticari ilişkilerin geliştirilmesi yönünde fikir alışverişinde bulunuldu.

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA