TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

İstanbul Forumu’nun 8’inci toplantısı TOBB’da yapıldı


13.02.2014 / AnkaraTürkiye, Afganistan ve Pakistan arasında ekonomik işbirliği için Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), Afganistan Ticaret ve Sanayi Odası (ACCI) ile Pakistan Ticaret ve Sanayi Odaları Federasyonu (FPCCI) tarafından, 26 Ekim 2007 tarihinde kurulan İstanbul Forumu’nun 8. Toplantısı TOBB İkiz Kuleler’de gerçekleştirildi.​

Toplantıya, TOBB Başkanı ve İstanbul Forumu Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Pakistan Ticaret ve Sanayi Odaları Federasyonu Başkanı Zekeriya Osman, Afganistan Ticaret ve Sanayiler Odası CEO’su ve Afganistan-Türk İş Konseyi Başkanı Muhammed Qurban Haqjo, Türk-Afgan İş Konseyi Başkanı Cihan Candemir, Türk-Pakistan İş Konseyi Başkanı Amjad Rafi ve TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Memiş Kütükcü katıldı.

 

Toplantıda kararlaştırılan 8. İstanbul Forumu Ortak Bildirisi, TOBB Başkanı ve İstanbul Forumu Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu tarafından Çankaya Köşkü’nde gerçekleştirilen Türkiye, Afganistan, Pakistan Üçlü Cumhurbaşkanları Zirvesi’nde sunuldu.

 

Bildiride, Afganistan, Türkiye ve Pakistan arasındaki ekonomik entegrasyon potansiyeli tam olarak değerlendirilemediği, bunun lojistik ağların zayıf olmasından kaynaklandığı vurgulandı.

 

Forum üyeleri, üç ülke arasındaki ulaştırma bağlantılarının Orta ve Güney Asya’ya doğru güçlendirilmesinin, Afganistan, Türkiye ve Pakistan’ın entegrasyonu ve ekonomik etkinliklerinin artırılmasında itici güç olacağını ifade etti.

 

Ayrıca, Asya’nın Kalbi’nde, kalıcı barışı güçlendirmek üzere alınan kararlar çerçevesinde, CAREC bünyesindeki Altı Koridor inisiyatifinin desteklendiği bildirildi.

 

Forum üyeleri, üç ülke hükümetlerinden, iş dünyası ilişkilerinin artırılması amacıyla hızlı vize hizmeti tesis edilmesine ilişkin gerekli adımları atmalarını beklediklerini, odalar olarak bu konuda üzerlerine düşen sorumluluğu almaya hazır olduklarını belirttiler. 

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA