TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

ICC Türkiye Milli Komitesi’nin yeni yönetimi belirlendi


07.02.2014 / İstanbul



Dünyanın en büyük iş örgütü Milletlerarası Ticaret Odası (ICC) Türkiye Milli Komitesi Başkanlığı’na TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu yeniden seçildi. Hisarcıklıoğlu, Türk iş dünyasının uzak pazarlara odaklanması gerektiğine işaret ederek, bunun için yeni partnerlere ihtiyaç olduğunu söyledi.​

HABER VİDEOSU İÇİN TIKLAYINIZ


ICC Türkiye Milli Komitesi 59. Seçimli Genel Kurulu TOBB İstanbul Hizmet Binası’nda yapıldı. Hisarcıklıoğlu’nun başkan olduğu ICC Türkiye Milli Komitesi Yönetim Kurulu’nda, TOBB Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Faik Yavuz, Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın,  Adana Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Muammer Çalışkan, Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Suat Hacısalihoğlu ve Balıkesir Sanayi Odası Başkanı İsmail Uğur da Başkan Yardımcılığına seçildiler.

 

Genel Kurul’un açılışında konuşan TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, ICC’nin, tüm dünyada kabul gören iş kuralları oluşturduğunu belirterek,  ICC Türkiye olarak, bu kuralları Türk iş camiasına tanıtmak amacıyla eğitimler verdiklerini söyledi.

 

ICC Yönetim Kurulu’nun 6-7 Mart tarihleri arasında Türkiye’de toplanacağını açıklayan Hisarcıklıoğlu, bünyesinde Standard and Poor’su bulunduran McGraw Hill’in CEO’su Harold McGraw, Rothschild’in Avrupa Başkan Yardımcısı Gerard Worms, Katar TSO Başkanı  Mohammad Al-Thani, Bank of China Aviation’ın Yönetim Kurulu Başkanı Yanling Zhang, Hindistan’ın lider iş gruplarından biri olan Bharti Girişim’in Kurucusu ve Başkanı Sunil Mittal gibi birçok iş dünyası liderinin bu toplantıya katılacağını bildirdi.

 

-Uzak pazarları yakın yapmalıyız

 

Hisarcıklıoğlu, Türk iş dünyasının uzak pazarlara odaklanması gerektiğini vurgulayarak, ‘’2014’ü bir sıçrama yılı yapmak, ihracatta patlama gerçekleştirmek bizim elimizde. Doğru bir stratejiyle ihracat ve dış yatırımlar, büyümenin lokomotifi olabilir. Bunu yaparken, öncelikle sadece yakın coğrafyamıza değil, uzak pazarlara da odaklanmamız lazım.

 

Bakın bizim ihracatımızın ortalama çapı tam 2,846 km. Yani batıda Fransa’dan, doğuda Kazakistan’a, kuzeyde Moskova’dan, güneyde Yemen’e kadar bir coğrafyada iş yapıyoruz. Ama rakiplerimiz bize tur bindiriyor. Meksika’nın ortalama ihracat çapı 4,574 km. Kore’nin 6,651 km, Çin’in 6,884 km, Brezilya’nın ise 10,251 km. Demek ki bizim de uzak pazarları yakın yapmamız gerekiyor. Bunun için de yeni partnerlere ihtiyacımız var’’ diye konuştu.

 

-20 kişilik Yönetim Kurulu belirlendi

 

Seçimli Genel Kurul’da ICC Türkiye’nin 20 kişiden oluşan Yönetim Kurulu da belirlendi. Yönetim Kurulu’na üye şirketleri temsilen Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın, Koç Holding CEO’su Turgay Durak, Türkiye Şişecam Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Kırman, Kent Kart Yönetim Kurulu Başkanı Mazhar Basmacı ve Galatasaray Üniversitesi öğretim görevlisi ve ICC Tahkim Divanı Üyesi Prof. Dr. Ziya Akıncı seçildiler.

 

TOBB ve oda-borsaları temsilen ise; TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, TOBB Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Faik Yavuz, Balıkesir Sanayi Odası (SO) Başkanı İsmail Uğur,  Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Başkanı Suat Hacısalihoğlu, Siirt TSO Başkanı Güven Kuzu, Sinop TSO Başkanı Erol Derici, Isparta TSO Başkanı Şükrü Başdeğirmen,  Afyonkarahisar TSO Başkanı Hüsnü Serteser, Çorlu TSO Başkanı Enis Sülün, Bucak TSO Başkanı Hasan Yalçın Meçikoğlu, Mersin Ticaret Borsası (TB) Başkanı Ömer Abdullah Özdemir, Adana TB Başkanı Muammer Çalışkan,  Nizip TB Başkanı İbrahim Sarı,  Ankara TB Meclis üyesi İbrahim Öztürk ve TOBB Genel Sekreteri Mustafa Saraçöz seçildi.





Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA