TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

“Türkiye ve Malezya gelişen iki ekonomi”


10.01.2014 / Kuala Lumpur / MalezyaTürk - Malezya İş Forumu, TOBB / DEİK Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi, Malezya Ekonomi ve Sanayi Bakanı Mustafa Muhammet ve yaklaşık 450 Türk ve Malezyalı yatırımcının katılımıyla Kuala Lumpur'da yapıldı.​

Forumda konuşan TOBB / DEİK Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, coğrafi uzaklığa rağmen Malezya’nın ve Malezya halkının, gözlerinde ayrıcalıklı bir yeri olduğunu söyledi.

 

Birçok uluslararası platformda birlikte hareket ettiklerini vurgulayan Hisarcıklıoğlu, “Ülkelerimiz arasındaki ticari ilişkileri düzenleyen anlaşma 1977 yılına uzanır. Daha sonra karşılıklı ticaret ve yatırım ortamını teşvik edecek anlaşmalara imza atıldı. Ülkelerimizin konumları, işbirliği için büyük imkânlar sağlıyor. Türkiye, dünyanın en büyük ekonomik bütünleşme modeli olan AB ile gümrük birliği ilişkisi içinde. Türkiye, Malezya için AB piyasasına giriş kapısıdır. Aynı şekilde, Malezya ASEAN piyasası için Türk girişimcilere büyük fırsatlar sunuyor” dedi.

 

TOBB/ DEİK Başkanı Hisarcıklıoğlu, Türkiye ve Malezya’nın gelişen iki ekonomi olduğunu belirterek, “İki ülkenin ekonomik büyüklüklerinin toplamı 1 trilyon doların üzerinde. İki ülkenin toplam yaklaşık 105 milyon nüfusu var. İki ülkenin dünya ile toplam ticaret hacimleri 1 trilyon dolara yaklaşmış. Malezya, doğal kaynaklara sahip olmanın yanında, ekonomisini çeşitlendirmiş ve halkını aynı hedefe yönlendirmeyi başarmış bir ülke. Türkiye ise, 30 yılda adeta bir ekonomik dönüşüm mucizesi gerçekleştirmiş, İtalya ile Hindistan arasında en büyük piyasa ekonomisine sahip bir ülke” şeklinde konuştu.

 

Ekonomik dinamizm ve siyasi istikrarın son on yılda Türkiye’nin çehresini değiştirdiğine dikkat çeken Hisarcıklıoğlu şöyle devam etti: “Doğrusu böylesi gelişmiş ve gelecek vadeden ekonomilerin daha fazla ilişki içinde olması gerekir. 1.5 milyar doların altındaki ticaret hacmimiz, yapacak çok daha fazla işimizin olduğunu gösteriyor.

 

O nedenle, Sayın Başbakanımızın bu ziyaretini çok önemsiyoruz. Bu iş forumunu çok önemsiyoruz. Daha fazla bir araya gelmeliyiz. Daha fazla ikili ve çok taraflı projelerde yer almalıyız.

 

Biz, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği olarak, Türk iş dünyası olarak buna hazırız. Türk-Malezya İş Konseyi olarak da buna hazırız. Sayın Bakanlarımıza iş forumuna katıldıkları için, teşekkür ediyorum. Gelecek günlerin, ikili ilişkilerimiz için çok daha verimli olacağına inanıyorum”.

 

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi ve Malezya Ekonomi ve Sanayi Bakanı Mustafa Muhammet de Türk - Malezya ikili iktisadi ilişkilerinin önemini vurgulayarak, Başbakanlar düzeyinde gerçekleşen toplantıda kendilerine verilen "STA Müzakerelerini bir sonraki turda tamamlayın ve 5 yıl içinde ikili ticaret hacmini 5 Milyar dolara çıkarmalıyız" görevine dikkat çektiler. 

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA