TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Hisarcıklıoğlu Malezya’da CEO'larla görüştü


10.01.2014 / Kuala Lumpur / MalezyaTOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi ile birlikte Malezya’da Petronas ve Khazanah Nacionl firmalarının CEO’ları ile biraraya geldi. ​

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, TOBB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcıları Halim Mete ve İbrahim Çağlar ile birlikte Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Uzakdoğu programına iştirak etti.

 

Hisarcıklıoğlu Malezya’da ilk olarak Ekonomi Bakanı Zeybekçi’nin, Petronas ve Khazanah Nacionl firmalarıyla gerçekleştirdiği görüşmelere katıldı. İlk olarak Malezya'nın enerji devi Petronas firması ile görüşüldü. Dünyanın 500 büyük firması listesinde 68’inci sırada olan Petronas ağırlıklı olarak enerji sektöründe faaliyet gösteriyor. Görüşmede, Türkiye'de madeni yağlar alanında küçük bir yatırımları olduğunu belirten firma yetkilileri, Türkiye'yi hedef ülkeler arasına dahil etmeyi planladıklarını ifade ettiler.  

 

İkinci görüşme ise, Malezya'nın devlet firması olan Khazanah Nacionl ile gerçekleşti. Toplam varlığı 35 milyar dolar olan Khazanah Nacionl, Türkiye'de başta sağlık olmak üzere, havaalanı işletmeciliği gibi geniş alanda faaliyet gösteriyor. Türkiye’de 1.5 milyar dolarlık yatırımları olduğunu belirten firma yetkilileri, Türkiye'de daha geniş alanda faal olmayı planladıklarını söyledi.  

 

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu da görüşmede her iki firmayı da Türkiye'de yatırım yapmaya davet etti.  

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA