TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Hisarcıklıoğlu, Macaristan Başbakanı Orban’dan geçiş ücretlerindeki sorunlar için çözüm istedi


17.12.2013 / İstanbulMacaristan Başbakanı Viktor Orban ve beraberindeki işadamları, TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nun ev sahipliğinde Türk iş dünyası ile çalışma yemeğinde biraraya geldi. TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, Türk sanayisinin gelişmesi ve ihracatı için Macaristan’ın kritik bir nokta olduğunu belirterek, geçiş ücretleri konusunda Türkiye’ye farklı bir ücret uygulandığını ifade etti. TOBB Başkanı, sorunun çözümü için Orban’dan destek istedi. Macaristan Başbakanı Orban da bu konuda çalışmalar yapıldığını ancak bunun sadece kendilerine bağlı bir durum olmadığını söyledi. Orban, “Size olabilecek en iyi imkanları sunacağımıza söz verebilirim” dedi.​

İstanbul’da Shangri-La Bosphorus Hotel’de düzenlenen çalışma yemeğinde konuklara bir hoşgeldiniz konuşması yapan TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, geçtiğimiz gün imzalanan vize kolaylığı sağlayan anlaşmaya işaret ederek, bu kolaylığın ticaretin gelişmesine katkı sağlayacağını anlattı. Macaristan’daki geçiş ücretleri konusunda sıkıntılar yaşandığını bildiren Hisarcıklıoğlu, “Geçiş ücretlerini herkes için sağolun 120 avroya indirdiniz. Ancak bize eskiden 1500 avro uygulanıyordu. Bu dikkatlerden kaçtı sanırım. Bizden 500 avro ve ilave olarak 120 avro alınıyor şimdi. Bu sadece Türkiye’ye uygulanıyor. Sayın Başbakan’ın bu haksızlığa müsaade etmeyeceğine inanıyoruz ve düzeltilmesini istiyoruz” diye konuştu.

                                    

Hisarcıklıoğlu, iki ülke halklarının aynı köklerden geldiğine dikkat çekerek, işbirliğini geliştirmek istediklerini vurguladı.

 

- Macaristan Başbakanı Viktor Orban

 

Macaristan Başbakanı Viktor Orban ise konuşmasında Türkiye’nin geldiği noktayı överken,  “13 yıl önceki Türkiye’yi hatırlıyorum. Ciddi çelişkiler vardı. Bugün kendine güvenen gelişmiş, vizyonu olan bir ülke görüyorum” diye konuştu.

 

AB içerisinde aile, iş ve milli değerlerin kaybolmaya başladığını ifade eden Orban, AB’nin kendini yeniden dizayn etmesi gerektiği üzerinde durdu. Viktor Orban, Avrupa’daki büyümenin motorunun Orta Avrupa olacağını açıkladı. Konuk Başbakan, Macaristan’ın da bu bölgenin bir parçası olduğunu hatırlatırken, sanayi ve tarım alanında önemli gelişmeler sağladıklarını, çalışma ve vergi yasaları çıkardıklarını anlattı.

 

İki ülke arasındaki 2 milyar dolarlık ticaret hacminin 5 milyar dolara çıkarılacağına inandığını kaydeden Macaristan Başbakanı Viktor Orban, vize probleminin çözüldüğünü, birlikte yapılacak işlerin önündeki fiziki engellerin kaldırıldığını bildirdi.

 

-Diğer konuşmacılar

 

Çalışma yemeğinde konuşan Türk-Macar İş  Konseyi Başkanı İsmet Güral, Macaristan’ın Avrupa’nın önemli bir lojistik merkezi olduğuna, Türkiye’nin Avrasya için çok önemli bir merkez olduğuna işaret etti. Güral, vize konusundaki anlaşmayı ise sevindirici bulduklarını söyledi. MÜSİAD Başkanı Nail Olpak da iki ülke arasındaki ekonomik ilişkilerin gelişmesini çok önemsediklerini, iş dünyası olarak ilişkilerin artması için üzerlerine düşeni yapmaya hazır olduklarını ifade etti.

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA