TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

"Turizm, altın yumurtlayan bir tavuktur"


14.12.2013 / AntalyaTOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, TÜROFED Genel Kurul’unda yaptığı konuşmada, "Turizm sektörü altın yumurtlayan tavuktur. Altın yumurtlayan tavuğa yeteri kadar gıda verirsen ömür boyu altın yumurtlar. Bizim ülke olarak turizm sektörüne önem vermemiz lazım” dedi.​

Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) 4. Olağan Genel Kurul Toplantısı, Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, TOBB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Çetin Osman Budak, TÜROFED Yönetim Kurulu Başkanı Osman Ayık ve çok sayıda turizmcinin katılımıyla Antalya’da gerçekleştirildi.

 

TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, burada yaptığı konuşmada, son 30 yılda gelen turist sayısının 120 kat arttığını kaydetti.

 

30 yıl önce turizm gelirlerinden elde edilen payın binde bir civarlarında olduğunu belirten Hisarcıklıoğlu, "30 yıl önce turizm payından binde bir oranında pay alırken, şimdilerde yüzde 3 buçuk pay alıyoruz. Turist sayımızı yüzde 60 artırdık, dünyada rakip olduk. 358 mavi bayraklı tesisimizle dünyada gözde yerler arasında olduk. 31 milyar dolar kazandırıyoruz. Yılda 1 milyon kişiyi istihdam ediyoruz. Türkiye’nin büyümesinin yüzde 10’u turizm sektöründen geliyor. 30 yıl önce, '10 milyon turist gelecek' diyene gülerdik ama şimdilerde bu hedefe ulaştık" şeklinde konuştu.

 

Hisarcıklıoğlu şöyle devam etti: "Turizm sektörü altın yumurtlayan tavuktur. Altın yumurtlayan tavuğa yeteri kadar gıda verirsen ömür boyu altın yumurtlar. Bizim ülke olarak turizm sektörüne önem vermemiz lazım. Kıyı kanunu önemli sorun.

 

Yetkili kurum çok fazla. Tek bir yetkili olsun istiyoruz. Turizm Bakanlığı yetkili olsun, derdimizi ona aktaralım. Kapı kapı gezmeyelim. Turizmde çıkarılan işçiler işsizlik fonundan yararlanıyor. Kışın bize destek verilsin, biz de çalışanlarımızı istihdam edelim. Yabancı işçileri çalıştırmak zorundayız. Gelen turistlere yapılan hizmetlerde yabancı işçi çalıştırmak zorundayız. Bu konuda bakanlığın desteğine ihtiyacımız var" dedi.

 

-Bakan Çelik

 

Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik de, turizmcilere sitem ederek turizmin getirileri olan unsurlara iyi davranılmadığını söyledi. Bakan Çelik, turizm sektörünün tek başına bakanlığın yönetebileceği bir sektör olmadığına dikkat çekerek, bakanlıkla turizmcilerin birlikte çalışması gerektiğini kaydetti.

 

-"Toprağa iyi davranmıyoruz"

 

Bakanlık olarak özellikle bu yaz birçok yeri incelediğini ifade eden Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, "Toprağa iyi davranmıyoruz. Turizmin bize getirileri olan unsurlara iyi davranmıyoruz. Daha çok istihdam oluşturmanız siyasetçinin işine gelir. Bu bakımdan elimizden gelen gayreti göstereceğiz. Türkiye’nin tanıtımı konusunda bütünsel bir yaklaşım üretmemiz lazım. Sadece deniz, kum, güneş olmamalı" ifadelerini kullandı.


-"TOBB tanıtım için bütçe ayırsın"

 

Türkiye’nin 10 yıl önce bakış açısını değiştirerek merak edilen ülke haline geldiğini kaydeden Bakan Çelik, turistler tarafından ziyaret edilmek için Türkiye’nin 10 yıl önce makas değiştirdiğini söyledi. Türkiye’nin tanıtımı için hikayesinin tanıtılması gerektiğini de kaydeden Çelik, "Bu göreve geldiğimden beri Türkiye’nin tanıtım stratejini değiştirmek için uğraştım. Türkiye’nin hikayesini tanıtmamız lazım" dedi.

 

Turizmcilerin bakanlıktan istediklerini not aldığını belirten Çelik, "Çok kısa zaman içerisinde bakanlığın Türkiye’nin tanıtımı için hazırladığı bütçe kadar bir bütçeyi de TOBB’un ayırmasını istiyorum. En geç nisan ayının sonuna kadar bir tanıtım dosyasını hazırlamalarını ve bakanlığa sunmalarını TOBB’dan bekliyorum. Nisan son tarihtir" ifadelerini kullandı.

 

-"Yunanistan’ı geçtik, İspanya’ya yaklaştık"

 

TÜROFED Yönetim Kurulu Başkanı Osman Ayık ise, Türk misafirperverliği sayesinde kısa zamanda turizmi ileri noktalara getirdiklerini kaydederek, "Turizmde kısa süre içinde rakamları iyi noktalara getirdik. Çok kısa zamanda servis ve misafirperver anlayışımız sayesinde Yunanistan’ın çok ilerisine geçtik, İspanya’ya da yaklaştık" diye konuştu.

 

 2015 yılı itibarıyla 200 milyon civarı bir hava yolu trafiğine ulaşmanın da mümkün olabileceğini belirten Ayık, turizm sektörü olarak istihdama büyük katkı sağladıklarını ifade etti.

 

Çalışan sayıları hakkında da bilgi veren Ayık, "Turizm sektörü istihdama en büyük katkıyı sağlayan sektörlerden biridir. Çalışanların sayısı 1.3 milyona ulaştı. 59 sektör içinde ekonomiyi canlandıran 29'uncu sektör konumundadır. Konaklama sektörünün bugünkü yatırım değeri 71 milyar dolardır. Türkiye’de üretilen etin yüzde 10’unu oteller tüketiyor. Bu rakamlar bizi Avrupa Birliğine yaklaştırıyor. Her yıl 10 milyon AB vatandaşı ülkemizi ziyaret ediyor" ifadelerini kullandı.

 

Konuşmaların ardından, günün anısına TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ve TÜROFED Başkanı Osman Ayık, Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik’e plaket takdim etti.

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA