TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

İş dünyası için Macaristan vizesi kolaylaştı


13.12.2013 / AnkaraAB Bakanlığı’nda Macaristan Büyükelçiliği ile Vize Kolaylaştırma Anlaşması imzalandı. AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış’ın da katılımıyla 36 oda ve borsa başkanının imza attığı anlaşma töreninde konuşan TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, AB ile vize müzakereleri tamamlanıncaya kadar işadamlarının vize almasının kolaylaştırıldığını böylece iki ülke arasındaki ticaretin de artacağını söyledi.​

İMZA TÖRENLERİ FOTOĞRAFLARINI İNDİRMEK İÇİN TIKLAYINIZ

HABER VİDEOSU İÇİN TIKLAYINIZ


Hisarcıklıoğlu konuşmasına Bakan Bağış’a Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne katılım sürecindeki çabaları ile Türk vatandaşlarının ve iş adamlarının AB üyesi ülkelere ziyaretlerinde karşılaştıkları vize engelinin aşılmasındaki kararlı desteği için teşekkür ederek başladı.


Hisarcıklıoğlu, Türk vatandaşlarına vize uygulanması haksızlığını, AB kurumlarıyla temaslarda, EUROCHAMBRES ve Türkiye-AB Karma İstişare Komitesi’ndeki çalışmalarda, her fırsatta gündeme getirdiklerini açıkladı. Mal ve hizmet ticareti için AB üyesi ülkelere seyahat etmek isteyen vatandaşlarımıza ve işadamlarımıza uygulanan vizenin Türkiye-AB Ortaklık Hukukuna aykırı olduğunu ifade eden Hisarcıklıoğlu, “Bunu sadece biz değil, Avrupa Birliği Adalet Divanı da birçok kararında defalarca vurguladı” dedi.

 

Ancak, bugüne kadar sorunun çözümünde somut ve kalıcı bir adım atılamadığını anlatan Hisarcıklıoğlu şöyle konuştu: “Geçen hafta Bakanlar Kurulu toplantısından sonra, AB ile bir süredir yürütülen “Türkiye ile Vizesiz Rejim için Yol Haritası” (Roadmap towards a Visa-Free Regime with Turkey)’nın imzalanacağı açıklandı. Önümüzdeki hafta bu yol haritasına ilişkin anlaşmanın imzalamasını bekliyoruz.

 

Doğrusu, başta Sayın Başbakanımız olmak üzere, çaba gösteren herkese teşekkür ediyorum. Bu anlaşma, Türk vatandaşlarına dönük haksızlığın ortadan kaldırılması açısından önemli bir adımdır.

 

-“Geçici uygulama kalıcı hale geldi”

 

Türk vatandaşlarına vize uygulaması, 1980 yılındaki şartlarda, geçici bir uygulama olarak başlatılmıştı. Ancak, bu geçici uygulama maalesef kalıcı hale geldi. Önümüzdeki hafta imzalanacak olan bu anlaşma ile AB üyesi ülkeler, 2013 yılı Türkiyesine göre algılarını gözden geçirme fırsatı bulmuş olacaklardır.  Temennimiz, “yol haritasının” kısa süre içinde tamamlanmasıdır.

 

Ancak, tüm bu engellere rağmen Türk iş dünyası, AB ile ticari ilişkilerini sürdürüyor. Mal satıyor, mal alıyor; fuarlara katılıyor, yatırım yapıyor. Yani işadamlarımız ticaret yapmak için AB üyesi ülkelere seyahat etmek zorunda. Bundan dolayı işadamları olarak bizler bir taraftan müzakereleri yakından takip ederken, diğer taraftan da pratik ve pragmatik çözümler  üretmek zorundayız.”

 

- İşadamlarına kolaylık sağlayacak paket

 

Macaristan Hükümeti ve Macaristan’ın Türkiye Büyükelçiliği’nin, vize konusunda iş adamları için kolaylaştırıcı bir formül geliştirdiğini ifade eden Hisarcıklıoğlu. AB ile vize müzakereleri tamamlanıncaya kadar, işadamlarımıza kolaylık sağlayacak bir paket geliştirdilerlerini belirtti. Bu sürecin oda ve borsaların işbirliği ile yürütüleceğini anlatan TOBB Başkanı, “Oda ve Borsalarımızın vereceği referans mektubuyla Macaristan Büyükelçiliği’ne vize başvurusu yapacak işadamlarımıza, uzun süreli ve çok girişli vize verilecek. Bu kolaylık sayesinde Türkiye ile Macaristan arasındaki ticaretin daha da artacağına inanıyorum” dedi. Hisarcıklıoğlu, TOBB olarak, iş yapma ortamını ve ticareti kolaylaştıracak her adımın yanında olduklarının altını çizdi.

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA