TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

TATSO’dan Türkiye’nin AB üyeliğine tam destek


28.11.2013 / AnkaraTOBB-Türk-Alman Ticaret ve Sanayi Odası (TATSO) Çalışma Yemeği, TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nun ev sahipliğinde gerçekleştirildi. Hisarcıklıoğlu, iki ülke arasındaki ekonomik ilişkilerinin gelişmesine büyük önem verdiklerini vurgularken, toplantıya konuk olan Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, sermayenin aradığı güvenli ortamın Türkiye’de mevcut olduğunu söyledi. TATSO Başkanı Rolf A. Königs da, “Türkiye ’siz AB bir yere varamaz. İmtiyazlı ortaklık gibi bir şeyi kabul etmek mümkün değil. Tam üyelik olmalı” dedi. ​

-Bakan Yazıcı

 

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı konuşmasında, iş dünyası ile olan ilişkilere özel önem verdiklerini ve istişareyle sorunları çözmeye çalıştıklarını anlattı. Yazıcı, sermayenin güvenli ortamlar aradığına işaret ederek, “Bunun için en güvenli ortam Türkiye’de” diye konuştu.

 

İktidar olarak Türkiye’de güven ve istikrara inandıklarına değinen Bakan Yazıcı, Türk-Alman ticari ilişkilerinin yapısına dikkat çekti. Bu sene ulaşılan karşılıklı ticaret rakamının 27 milyar dolar civarında seyrettiğini belirten Yazıcı, daha negatif tabloya sahip Türkiye’nin Almanya’ya mal satışını artırması gerektiğini bildirdi.

 

Dünyada uluslararası ilişkileri belirleyen önemli noktalar bulunduğunu anlatan Bakan Hayati Yazıcı, “Uluslararası ilişkileri en fazla enerji ve enerji kanalları belirliyor. Enerji kaynakları varsa herkes orada olmak istiyor” diye konuştu.

 

Bütün ilişkileri insan odaklı olarak geliştirdiklerinden söz eden Hayati Yazıcı, sosyal güvenlik, ekonomik güvenlik ve ulusal güvenlik konularına önem vermenin gereği üzerinde durdu. Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, iş dünyasının önünü açabilmek için TOBB ile beraber gümrük kapılarının modernizasyonunu gerçekleştirdiklerini belirtirken, hükümet olarak çok önemli yasalara imza attıklarını anlattı.

 

-TATSO’dan Türkiye’nin AB’ye tam üyeliğine ‘tam’ destek

 

TATSO Başkanı Rolf A. Königs de konuşmasında, Türkiye’nin AB’ye tam üyeliğini desteklediklerini belirterek, “Türkiye’siz AB bir yere varamaz. İmtiyazlı ortaklık gibi bir şeyi kabul etmek mümkün değil. Tam üyelik olmalı” dedi.

Türkiye’nin çok büyük ve özel bir ülke olduğunu vurgulayan Königs, “Türkiye sınırsız imkanların ülkesi. Türkiye bütün bir bölge için de önemli görüyoruz” dedi.

TATSO’nun kuruluş ve gelişim süreci hakkında da bilgi veren Rolf A. Königs, 400’den fazla üyeye ulaştıklarını bildirdi.

 

TATSOBaşkan Vekili ve Kurucu Başkanı Engin Koyuncu da Türk-Alman ticaret hacminin büyümesine önemli katkılar sağladıklarını dile getirdi.

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA