TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

TOBB ETÜ öğrencilerine Gazprom Export’dan burs desteği


20.11.2013 / AnkaraDünyanın önde gelen doğalgaz şirketlerinden Gazprom’un ihracat faaliyetlerini yürüten Gazprom Export, bu yıl Kasım ayı itibariyle, Türkiye’de kendi alanında ilk ve tek olan TOBB-ETÜ Uluslararası Girişimcilik Bölümü Rusya programının 8 öğrencisine burs sağlayacak. TOBB Başkanı ve TOBB-ETÜ Mütevelli Heyeti Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu işbirliğinden duyduğu memnuniyeti dile getirirken, “Rusya’yla ilişkilerimiz gün geçtikçe daha da güçleniyor. Böyle bir programın, mezunlarımızı bölgede iş yaparken başarıya ulaşmaları için ihtiyaç duyacakları yetilerle donatacağına inanıyoruz. Gazprom Export ile birlikte oluşturacağımız bu program, Türkiye ile Rusya arasındaki ekonomik ve kültürel ilişkilerin daha da gelişmesi için yeni bir köprü görevi görecek” dedi.​

Verilecek destekle, öğrenciler program gereği bir akademik yılın tamamını Moskova Devlet Üniversitesi’nde geçirebilecekler. Bu olanak, öğrencilerin hem Rus diline hâkimiyetlerini geliştirmelerine, hem de Rus ekonomisi, ticaret hukuku ve kültürüne aşinalık kazanmalarına yardımcı olacak.

 

-Programa ilişkin görüşler

 

Gazprom Export CEO’su Alexander  I. Medvedev, programa ilişkin olarak şöyle konuştu: “Bizler Rus-Türk ekonomik ilişkilerinin geleceğine yatırım yaparken bunun, öğrencilerin Rusya’nın iş ortamına dair daha fazla bilgi edinmesi için olağanüstü bir fırsat olduğu inancındayız. Gazprom Export, bu ilişkilerin dayanak noktalarını oluşturacak olan gençlere yatırım yapma gereğine inanıyor. Komşumuz ve çok önemli bir ticaret ortağımız olan Türkiye’nin önde gelen üniversitelerinden biriyle işbirliğine gitmekten çok memnunuz.”

TOBB-ETÜ Rektörü Prof. Dr. Necip Camuşcu ise programa ilişkin olarak “Türk iş dünyasının Rusya ile çok iyi ilişkileri var. Türk işadamları tarafından kurulan bir üniversite olan TOBB-ETÜ’nün öğrencileri, bu programdan çok faydalanacaklar ve Türkiye-Rusya ekonomik ve ticari ilişkilerine de yeni boyutlar getirmek suretiyle katkıda bulunacaklar,” yorumunu yaptı. 

 

“Gazprom Export Burslusu” olacak öğrenciler, yılsonu sertifikalarını TOBB-ETÜ 2013-2014 mezuniyet töreninde alacaklar.

 

Gazprom Export geçtiğimiz yıllarda geliştirdiği çeşitli sponsorluk programlarıyla, Rusya ve diğer ülkelerde kültür, spor ve çocuklarla ilgili alanlarda gerçekleştirilen projelere finansman sağlıyor. Gazprom Export, 2011 yılının Ocak ayından bu yana, Varşova Üniversitesi’nde Rusya-Polonya ilişkileri, enerji ile Rus dili ve kültürü alanlarında çalışan lisansüstü öğrencilere yönelik olarak başlattığı beş yıllık burs programıyla, eğitimi de finansmanını sağladığı alanların arasına ekledi.

 

Gazprom’un Türkiye’de yüksek öğretim alanındaki  ilk  sponsorluk girişimi olan, TOBB-ETÜ ile ortak gerçekleştirilecek Gazprom Export Burs Programıyla yeni bir dönem başlıyor.


Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA