TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

TOBB, 6 bin Filistinliye iş imkânı sunacak


19.11.2013 / KudüsTürkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nin (TOBB), Filistin'de yapacağı organize sanayi bölgesi için mutabakat zaptı imzalandı. 3 yılda bitirilmesi planlanan proje ile 6 bin Filistinliye iş imkânı sağlanacak.​

TOBB'a bağlı TOBB-BİS A.Ş. Batı Şeria'daki Cenin kentinde organize sanayi bölgesi yapacak.  Filistin Başbakanı Rami el-Hamdallah, Ulusal Ekonomi Bakanı Cevat Naci, Maliye Bakanı Şükrü Bişara ile Türkiye'nin Kudüs Başkonsolosu Büyükelçi Şakir Özkan Torunlar ile TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu'nun katıldığı törende, sanayi bölgesinin "kamulaştırma bedeli için gereken 10 milyon dolarlık paranın ödenmesine ilişkin mutabakat zaptı" imzalandı.

 

-6 bin Filistinliye iş imkânı

 

Hisarcıklıoğlu, 6 bin Filistinliye iş imkânı sağlayacak projenin imza töreni öncesinde yaptığı konuşmada projede çok önemli bir engeli aştıklarını belirterek, "Artık dönüm noktasındayız, bu noktaya 8 sene evvel gelmeyi istiyordum. Burası bana özel bir şey öğretti, bir Arap atasözü derki, 'Üzüm tane tane yenir' der, bir Türk atasözü de, 'Güç olmasın da geç olsun' der. Nihai olarak imzalanacak bu mutabakat metniyle kamulaştırma sorununu çözmüş olduk. Şimdi enerjimizi dünyanın en güzel sanayi bölgesi yapmak için uğraşacağız" diye konuştu.

 

Konuşmaların ardından mutabakat zaptı TOBB adına TOBB-BİS A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Şekeroğlu, Filistin adına Ulusal Ekonomi Bakanı Naci ve Maliye Bakanı Bişara tarafından imzalandı.

 

-3 yılda tamamlanacak

 

Projenin hayata geçmesi halinde bölgede iş hayatına büyük katkıda bulunacak projeyle üretilecek sanayi ürünleri İsrail'in Haifa Limanı'ndan dünya pazarlarına açılma imkanı bulacak. 6 bin kişeye doğrudan iş imkânı sağlayacak proje için Alman hükümeti de destek veriyor. Bin dönüm arazi üzerine kurulacak Cenin Organize Sanayi Bölgesi yapılacağı yer itibariyle Haifa Limanı'na ve Ürdün sınırına 30 kilometrelik mesafede yer alacak. Projenin beklenen takviminde yürümesi halinde ise 3 yılda tamamlanması hedefleniyor.

 

Filistin'de M. Rifat Hisarcıklıoğlu'ya Gaziantep Sanayi Odası (GSO) Başkanı Adil Konukoğlu, TOBB Başkan Yardımcısı ve İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı İbrahim Çağlar ve Türk işadamları da eşlik etti.


Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA