TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Eski İngiltere Başbakanı Blair’den Hisarcıklıoğlu’na destek


18.11.2013 / Kudüsİsrailli ve Filistinli iş adamları arasında ticari anlaşmazlıkları çözmek için kurulan KudüsTahkim Merkezinin başkanlığına seçilen TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu'na eski İngiltere Başbakanı Tony Blair'den destek geldi.​

HABER VİDEOSUNU İZLEMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TONY BLAIR TRTTÜRK RÖPORTAJ VİDEOSU İZLEMEK İÇİN TIKLAYINIZ


Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, İsrail ve Filistinli işadamlarının ortak talebiyle başkanlığına seçildiği Kudüs Tahkim Merkezi’nin resmi açılış törenine katıldı.

 

Toplantıdaki konuşmasına, "Tarihi bir an yaşıyoruz. 2003’ten beri bu bölgeye TOBB Başkanı olarak ziyarette bulunuyorum. Bir rüya gerçek oluyor" diyerek başlayan Hisarcıklıoğlu sözlerini şöyle sürdürdü:

 

"İsrail ve Filistinli işadamları arasında güven tesisine bir adım daha yakınız. Bunun etkisi tüm bölgeye olacaktır. Filistin ve İsrail ticaret odalarına teşekkür ederim. Bu teklifi onurla kabul ettim. 7 ay evvel bu kutsal şehirde mart ayında Kudüs Tahkim Merkezi anlaşmasını imzaladık. Bu kurumun amacı, Filistin ve İsrailli işadamları arasında yaşanan ticari uyuşmazlıkları çözmektir. Bu proje, bir devlet projesi değil özel sektör girişimidir. Düşünce 5 yıl evvel ortaya çıktı. TOBB Başkanı olarak bana da bu organizasyonda yer verilmesi büyük onurdur. Türk iş dünyası olarak, Filistin ve İsrail işadamları topluluğuna büyük önem veriyoruz. Birçok yerde ortak tarihe ve kültüre sahibiz. Daha da önemlisi ortak yatırımlar için büyük potansiyelimiz var."

 

Ekonomik bütünleşme ve özel sektörün pek çok siyasi çatışmanın çözümüne katkıda bulunacağını vurgulayan Hisarcıklıoğlu, Mevlana Celaleddin Rumi'nin, "Bölmeye değil birleştirmeye geldim" sözlerini hatırlatarak "Ekonomik entegrasyon ve özel sektörün çalışmaları, barışın tesisinde önemli bir rol oynuyor. Çalışmalarımızın barış sürecine katkıda bulunmasını umuyorum" dedi.

 

-Blair şaşırttı

 

İmza töreni sırasında salona aniden salona giren eski İngiltere Başbakanı ve Ortadoğu Dörtlüsü özel temsilcisi Tony Blair, herkesi şaşırttı.

 

Hisarcıklıoğlu başta olmak üzere tahkim taraflarını tebrik eden Blair, yaptığı konuşmada şunları kaydetti: "Bu kuruluşun her iki ülkede de iş imkanlarının artmasına ve ticaretin gelişmesine çok büyük desteği olacak. Şu anda başlangıç için sembolik bir fırsat elde ettik. Rifat beyi burada görmekten çok memnun oldum. Türkiye, bu kuruluşa liderlik etmekle büyük bir rol üstlenmiş bulunuyor. Kudüs Tahkim Merkezi büyük bir düşüncedir. Uluslararası toplum adına tebrik ediyorum."

 

Daha sonra imza töreniyle merkezin açılışı yapıldı.

 

Başkanlığını Hisarcıklıoğlu'nun yapacağı merkezin açılışında, Uluslararası Ticaret Odaları Tahkim Mahkemeleri Başkanı John Beechey, Uluslararası Ticaret Odaları Genel Sekreteri Jean Guy Carrier, Kudüs Tahkim Merkezi Yönetim Kurulu üyesi Zahi Khouri, İsrail Ticaret Odası Başkanı Oren Shackor'un yanı sıra çok sayıda İsrailli ve Filistinli iş adamı yer aldı. 

 

Öte yandan Hisarcıklıoğlu, temaslarını, Batı Şeria’nın Ramallah ve Cenin kentlerine yarın düzenleyeceği ziyaretlerle sürdürecek. 10 bin kişiye iş imkanı sağlayacak Cenin Sanayi Bölgesi’nin yapımını üstlenen TOBB-BİS AŞ’nin hizmet binasının resmi açılışını gerçekleştirecek Hisarcıklıoğlu, daha sonra TOBB-BİS ile Filistin Ekonomi Bakanlığı arasında imzalanacak anlaşma törenin katılacak.


-Blair’den Hisarcıklıoğlu’na destek

 

Toplantı sonrasında TRT Türk muhabiri ile röportaj yapan Tony Blair, Kudüs Tahkim Merkezi’nin başına TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’nun seçilmesini değerlendirdi. Blair şunları söyledi: “Türkiye’den üst düzey bir yetkilinin Kudüs Tahkim Merkezi Kurulu’nun başına geçmesi Türkiye’nin önemini ve meseleye olan bağlılığını gösteriyor. Sadece politika için değil Filistin ve İsrail ekonomisi içinde çok önemli. Çünkü Hisarcıklıoğlu’nun çok saygın biri olmasının dışında Türkiye’de bu bağlamda önemli rol oynayan bir ülke. Hisarcıklıoğlu’ndan başka kimsenin Türkiye’den başka hiçbir ülkenin bu görevi daha iyi yapacağına inanmıyorum”

 

Kudüs Tahkim Kurulu’nun kurulmasının aradaki ekonomik ve ticari ilişkilerin daha rahat çözülmesine neden olacağını vurgulayan Blair, “Kurul İsrail ve Filistin tarafına karşı davalarda objektif olacak. İsrailliler ve Filistinliler arasında milyarlarca dolar değerinde işler yapılıyor bu çerçevede zaman zaman karışıklıklar ortaya çıkıyor. Bu yüzden böyle bir merkezin kurulması ve Türkiye’nin de bu merkezin başına geçmesi aradaki sorunların hem düşük maliyetle hem de daha kısa sürede bu karışıklıkların çözülmesini sağlar. Bu merkez iki ülke içinde çok önemli” dedi.


Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA