TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Çıldır-Aktaş Gümrük Kapısı'nın temeli atıldı


16.11.2013 / ArdahanTOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, gümrüklerde yapılan modernizasyon çalışmalarının tüm dünyada örnek gösterildiğini söyledi.​

HABER VİDEOSU İÇİN TIKLAYINIZ


Hisarcıklıoğlu, Çıldır-Aktaş Gümrük Kapısı'nın temel atma töreninde yaptığı konuşmada, gümrüklerde yapılan modernizasyon çalışmalarının tüm dünyada örnek gösterildiğini ifade ederek, şöyle devam etti: "Size hakkaniyet ölçüsünde soruyorum; Türkiye'nin Birleşmiş Milletler tarafından dünyaya örnek gösterilecek ikinci bir işini bana gösterin bakayım. Var mı? Yok. Bütün dünyaya diyor ki 'Yapıyorsan Türkiye gibi yap.' Bunlar bizi daha da hırslandırıyor. Allah rızası için bu işleri yapmaya devam edeceğiz."

 

Bakan Yazıcı'yı "hızlı, güvenilir ve adaletli" olarak nitelendiren Hisarcıklıoğlu, son dönemde iş dünyasının önünü açan her reformda Yazıcı'nın imzası bulunduğunu belirtti.

 

Sınır kapısının inşaatının en kısa sürede tamamlanacağına işaret eden Hisarcıklıoğlu, " İnşallah 10 ay sonra bu kapının açılışını için tekrar bir araya geleceğiz. Yani bu kapının inşaatı yıllar sürmeyecek. 3-4 sene sürmeyecek. Aslında bu tıkanan damara bir by-pass ameliyatı gerçekleştirmiş oluyoruz. Tıkanan ticarete burada açılan kapıyla birlikte by-pass yapmış olacağız" değerlendirmesinde bulundu.

 

Çıldır-Aktaş Gümrük Kapısı ile bölgenin büyük bir ekonomik pazara da ulaşma şansı yakalayacağına işaret eden Hisarcıklıoğlu, "Maksimum 3 saatlik mesafeyle 18 milyonluk pazarla bir araya geliniyor. 18 milyonluk pazarla Türkiye'nin bir araya gelmesini sağlayacağız.

 

Bu açıdan baktığımızda bu kapı, Kars ve Ardahan için büyük fırsatları bir araya getirecek. Üretim üssü olma açısından büyük fırsatları var. Hükümetimiz bu konuda destek veriyor. Burada yapılacak yatırımlar teşvik kapsamında. 5 sene sonra Kars ve Ardahan'ın çevresi çok daha farklı olacak" şeklinde konuştu.

 

-"Bu işte para olmaz"

 

Gümrük kapılarının modernizasyonu ile maddi menfaat elde ettikleri iddialarına da değinen Hisarcıklıoğlu, şunları kaydetti: "Burada bazılarına da sitemim var. Başarılı bir iş yaparsan, muhakkak cezalandırılırsın. Sanki cebimize bir şey yapıyormuşuz gibi yazıyorlar. Ya arkadaş, bu hizmetin Allah rızası için yapılacağını hep mi unuttuk, hepimiz mi unuttuk? Bu işte para olmaz.

 

Bu işin bir bu tarafı varsa bir de öbür tarafı var. Oda ve borsa başkanlarım böyle çalışıyorlar. Ceplerinden para harcarlar, bir de para kazanıyormuş gibi yazıyorlar. Biz 300 milyon lira yatırım yaptık. İlave 450 milyon lira daha yapıyoruz. Peki biz bunu yapmasak kim yapacak? Devletimiz yapacak. Devlet bu 750 milyonu nerden bulacak, ya vergi alacak ya borç alacak. Vizyon var bu işte. Devletin 1 milyar liranın üzerinde kazancı var."

 

- Gümrük ve Ticaret Bakanı Yazıcı

 

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı da sınır kapısının sıradan bir gümrük kapısı olmadığını belirterek, kapının giderecek büyüyen dünya ticareti içerisinde önemli bir paya erişen bölgenin en önemli atar damarlarından biri olacağına işaret etti.

 

Türkiye'nin 2023 hedeflerini anımsatan Yazıcı, "Bakanlığımız bu hedefler doğrultusunda önemli görevler ifa eden bir bakanlıktır. Siz ticaret erbabının önündeki engelleri kaldırmazsanız gerekli destekleri sağlayarak maliyetleri azaltmazsanız o hedeflere asla ulaşamazsınız. İşte bu çalışmalar da o hedeflere yönelik. Gece gündüz demeden durmadan koşturuyoruz" diye konuştu.

 

"Kolay ticaret büyük Türkiye" sloganıyla hareket ettiklerini belirten Bakan Yazıcı, şunları kaydetti: "Büyük Türkiye'yi oluşturmak için ticaret erbabının önündeki engelleri kaldıracaksınız. Biz bu çalışmalarımızda TOBB ile birlikte gümrük kapılarını fiziki olarak yenilerken, bir yandan da ticaret erbabının önündeki engelleri kaldırmayı hedefliyoruz. Teknolojik araçlarla gümrüklerimizi donatırken, bir taraftan da kaçakçılıkla en etkin mücadelemizi sürdürüyoruz. İnşallah bugün temelini atacağımız kapıdan gerçekleştirilecek ticaret bölge insanının refahının büyümesine katkı sağlayacak."

 

Konuşmaların ardından, TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu ve Bakan Yazıcı, tören alanına kurulan platformda düğmeye basarak sınır kapısının temelini attı.

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA