TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Hisarcıklıoğlu, Finlandiyalı şirketleri Türkiye’ye yatırım yapmaya davet etti


06.11.2013 / Helsinki / FinlandiyaHelsinki’de gerçekleştirilen, Türkiye – Finlandiya İş Forumu’nda konuşan TOBB/DEİK Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Türkiye ile Finlandiya arasındaki ekonomik ilişkilerin, iki ülke ekonomilerinin hak ettiği noktada olmadığını söyleyerek, Finlandiyalı şirketleri Türkiye’ye yatırım yapmaya davet etti.​
Türk iş dünyası olarak, Türkiye’yi dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri haline getirme hedefi doğrultusunda çalıştıklarını anlatan Hisarcıklıoğlu, “Bu bağlamda, ülke olarak çok önemli gelişmeler kaydettik. Ekonomide istikrarı sağladık. Avrupa küresel krizde küçülürken, biz büyüme rekorları kırdık. Yatırım ortamını iyileştirdik, bürokrasiyi en aza indirerek yabancı yatırımcının önündeki engelleri kaldırdık.
 
Kişi başına gelirimizi son 10 yılda 3 kat artırdık. 200’den fazla ülkeye 20 binin üzerinde mal satabilen bir sanayi ülkesi haline geldik. Bunlar hayata geçirdiklerimizden sadece birkaçı. Gerçekleştirdiğimiz ekonomik dönüşümle 155 milyar dolarlık bir ihracat potansiyeli yakaladık” dedi.
 
-Finlandiya ile ihracat sadece 300 milyon dolar
 
İhracatın yarısından fazlasını Avrupa ve Amerika gibi dünyanın en rekabetçi pazarlarına yaptıklarını belirten TOBB Başkanı, kaliteleriyle fark yarattıklarını, ama yaklaşık 80 milyar dolar ithalat yapan Finlandiya ile ihracatlarının sadece 300 milyon dolar olduğunu ifade etti.
 
Hisarcıklıoğlu, ihracat rakamlarının, iki ülke arasındaki iş dünyalarının birbirini tanımadığının en büyük göstergesi olduğunu vurguladı. Finlandiya’nın, rekabet gücü bakımından özellikle yüksek teknolojide dünyanın en iyilerinden biri olduğunun altını çizen Hisarcıklıoğlu, “Peki, son yılların en hızlı büyüyen ekonomilerinden, yılda 230 milyar doların üzerinde ithalat yapan Türkiye’ye ne kadar mal satıyorsunuz? Sadece 1,1 milyar dolar. İşte bunu değiştirmek için buradayız. Ben deneyimli Finlandiya ile dinamik Türkiye’nin çok iyi iki ortak olacağını düşünüyorum” dedi.
 
- “Finlandiyalı şirketleri Türkiye’ye yatırım yapmaya davet ediyorum”
 
“Birbirine rakip olan değil, birbirini tamamlayan üretim yapılarına sahip iki ülkeyiz” diyen TOBB Başkanı şöyle devam etti: “Eğer fırsatları iyi değerlendirirsek, iki ülke olarak Avrupa’da yeni bir büyüme hikâyesi yazabileceğimize inanıyorum.   
 
Ticaretin yanı sıra yatırımlar alanında da ciddi bir potansiyel olduğu kanaatindeyim. Türkiye, son 10 yılda 123 milyar dolarlık doğrudan yatırım çekti. Finlandiya iş dünyası da bu dönemde Türkiye’ye 5 milyar dolar yatırım yaptı. Ama bunun çok daha fazlasını yapabiliriz.
 
Huzurlarınızda Finlandiyalı şirketleri Türkiye’ye yatırım yapmaya davet ediyorum. Gelin birlikte yüksek teknoloji ve bilişim sektörlerinde ortak projeler geliştirelim. 21.yüzyılın örnek ortaklıklarını kuralım.
 
Çünkü, Türkiye, Finlandiyalı iş adamları için gelişen ekonomisi ve konumu itibariyle, Ortadoğu, Orta Asya ve Kuzey Afrika’yı kapsayan yaklaşık 1 milyarlık bir pazara açılan kapıdır.
 
Bu geniş coğrafyada birlikte iş yapabilir, ortaklıklar kurabiliriz. Nüfusun hızla arttığı, orta sınıfın hızla geliştiği bu coğrafyada ciddi fırsatlar bizleri bekliyor”.   
 
-“Hem üyelik müzakerelerinde, hem de Gümrük Birliği uygulamalarında haksız bazı uygulamalara maruz kalıyoruz”
 
Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne adaylık statüsü kararının Finlandiya dönem başkanlığında gerçekleştirilen Helsinki Zirvesi’nde açıklandığını hatırlatan TOBB Başkanı, Finlandiya’nın, dostane ve yapıcı tutumuyla AB’ye üyelik sürecinde Türkiye’yi destekleyen önemli bir aktör olduğunu söyledi.
 
Türkiye’nin hem üyelik müzakerelerinde, hem de Gümrük Birliği uygulamalarında haksız bazı uygulamalara maruz kaldığını anlatan Hisarcıklıoğlu, “Gümrük Birliği felsefesine aykırı bir şekilde haksız vize ve taşıma kotalarıyla, Türk şirketlerinin Avrupa pazarındaki rekabet gücü zayıflatılıyor. Bakın bugün bu salonda Türkiye’nin en saygın iş adamları, en saygın kanaat önderleri var. Başbakanımızın resmi seyahatine katılmak için ülkenize geldiler.
 
Ama maalesef hepimiz vize prosedürleriyle uğraşmak durumunda kaldık. Bu aslında bizim olduğu kadar Avrupa Birliği’nin de sorunudur. Bu gibi adaletsiz uygulamaların önüne geçmek için yanımızda olmanızı, bize destek vermenizi bekliyoruz” dedi.
 
AB’nin imzaladığı serbest ticaret anlaşmalarına Türkiye’nin dahil edilmemesinden son derece rahatsız olduklarını da ifade eden Hisarcıklıoğlu sözlerine şöyle devam etti: “özellikle son dönemde ABD ve Avrupa Birliği arasında Transatlantik Ticaret ve Yatırım Ortaklığı (TTIP) müzakereleri başladı.
 
Küresel ticarettin yeni kurallarını belirleyecek olan bu anlaşmada, Türkiye’nin de yer alması Türkiye için olduğu kadar, AB üyelerinin rekabet gücü açısından da önemlidir. Türk iş dünyası olarak Gümrük Birliği’nin ve tek pazarın felsefesi gereği Türkiye’nin bu müzakerelerde taraf olması gerektiğini düşünüyoruz. Ve Avrupa Birliği’nden TTIP müzakerelerine davet beklediğimizi açıkça ifade etmek istiyorum”.
 

-Ekonomi Bakanı Çağlayan

 

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan da, Türkiye'deki ekonomik gelişmeleri anlatarak, Türkiye'nin yabancı yatırımcı çeken ülkelerin başında yer aldığını söyledi.

 

2009'dan bu yana Avrupa'da 6 milyar kişinin işini kaybettiğini, Türkiye'nin ise tarihindeki en düşük işsizlik seviyelerini yakaladığını belirten Çağlayan, Türkiye'nin kriz dönemlerinde dahi en fazla doğrudan yabancı yatırımcı çeken ülkeler arasında yer aldığını belirtti.

 

Finlandiyalı yatırımcıları Türkiye'de yatırım yapmaya davet eden Çağlayan, 56 ülkenin Türkiye'ye sadece 4 saatlik uçuş mesafesinde olduğunu, Türkiye'ye gelen yatırımcıların aynı zamanda dünyanın birçok pazarına da girişinin olacağını söyledi.

 

Çağlayan, Türk ve Finlandiyalı iş adamlarının üçüncü ülkelerde özellikle müteahhitlik ve teknik müşavirlik sektörlerinde işbirliği yapabileceklerine dikkati çekerek, iki ülkenin sahip olduğu sağlam tarihi zemin üzerine daha büyük işbirlikleri inşa edilebileceğine inandığını belirtti.

 

Bakan Çağlayan, küresel krizin tarifinin değiştiğini vurgulayarak, "Eskiden büyük balık, küçük balığı yutardı. Artık balıkların huyu değişti, şimdi hızlı balık yavaş balığı yutuyor" dedi.

 

Türkiye'nin 2023 hedeflerine değinen Çağlayan, 2023'e kadar enerji, müteahhitlik ve ulaştırma alanında 250 milyar dolar yatırım yapmayı hedeflediğini söyledi. Bu yatırımların bir kısmını yap-işlet-devret modeliyle bir kısmını da devlet desteğiyle yapmayı öngördüklerini anlatan Çağlayan, Finlandiyalı iş adamlarına seslenerek, "Bu yatırımlara odaklanın buradan kazançlı çıkacaksınız" dedi.

 

İş forumuna, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, AB Bakanı Egemen Bağış, TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi ile Türk ve Finlandiyalı iş adamları katıldı. 

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA