TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Hisarcıklıoğlu, 8. Yatırım Danışma Konseyi toplantısına katıldı


31.10.2013 / İstanbulTürkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlığında Ekonomi Bakanlığı'nca düzenlenen 8. Yatırım Danışma Konseyi Toplantısı’na katıldı.​

Başbakanlık Dolmabahçe Ofisi'ndeki gerçekleşen toplantıya Hisarcıklıoğlu’nun yanı sıra, Dünya Bankası Başkanı Jim Yong Kim, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, TÜSİAD Başkanı Muharrem Yılmaz, YASED Başkanı Serpil Timuray ile aralarında Citigroup, Alstom, EON, Hitachi, Huawei, Sumitimo, ThyssenKrup, Burgan Bank ve Suud Nesma Holding gibi dünya devi şirketlerin olduğu 17 büyük grubun başkan ve üst yöneticileri (CEO) iştirak etti. 


-Sonuç Bildirgesi basın toplantısıyla açıklandı

 

Türkiye Yatırım Danışma Konseyi’nin (YDK) 8. toplantısı ardından, ortak sonuç bildirgesi açıklandı. 17 şirketin tepe yöneticisi Türkiye’ye yönelik yatırım planlarını ve buradaki yatırım ortamına ilişkin görüşlerini paylaştı.

 

Sonuç bildirgesinin açıklandığı basın toplantısına, Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Başkanı Muharrem Yılmaz, Uluslararası Yatırımcılar Derneği (YASED) Başkanı Serpil Timuray ile aralarında Citigroup, Alstom, EON, Hitachi, Huawei, Sumitimo, ThyssenKrup, Burgan Bank ve Suud Nesma Holding gibi şirketlerin olduğu 17 grubun başkan ve CEO’ları katıldı.

 

 Sonuç bildirgesinde öncelik verilmesi istenen konular şöyle sıralandı:

 

·         Yüksek katma değerli ve verimlilik artışı sağlayan ekonomik faaliyetlere dönüşüm gelişmiş altyapı imkânları aracılığıyla verimlilik artışının sürdürülebilir hale getirilmesi.

·         KOBİ’lerin büyümesi ve uluslararasılaşmasının desteklenmesi

·         Sağlık sisteminin etkinliğinin artırılması

·         Yatırım arazisine erişim

·         İşgücü piyasasının iyileştirilmesi

·         Yargı sisteminin etkinliğinin artırılması

·         Kamu ihale sürecinde teknoloji boyutunun güçlendirilmesi

·         İş yapma kolaylığı

·         Küresel anlamda finans sisteminin izlenmesi ve geliştirilmesi tavsiye ediliyor.


Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA