TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Hisarcıklıoğlu, Silikon Vadisi’nde enerji ve teknoloji devlerini ziyaret etti


22.10.2013 / San Francisco / ABDABD’deki Türk Yatırım Haftası etkinlikleri kapsamında, TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ve işadamları ile birlikte San Francisco Slikon Vadisi’nde teknoloji devlerini ziyaret etti.​

HABER VİDEOSU İÇİN TIKLAYINIZ


TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ve işadamlarından oluşan heyet, Los Angeles’taki temaslarının ardından San Francisco şehrine geçti.

 

Heyet, Silikon Vadisi’nde enerji ve teknoloji devi şirketlere önemli ziyaretlerde bulundu. Slikon Vadisi’nde ilk olarak General Elektrik’i ziyaret eden heyet, daha sonra İntel ve Cisco şirketlerini ziyaret etti.


General Electric yetkileri, ziyarete gelen işadamlarına firmaları hakkında bilgi vererek, endüstri devrimi olarak nitelendirdikleri projeyi anlattı.

 

GE Genel Müdür Yardımcısı Mike Harsh, Türkiye'de yatırım yapmaktan heyecan duyduklarını ifade ederken, "Türkiye yazılım alanında bir çekim merkezi oluyor. Bu işler yetenekli beyinler olmadan olmuyor. Bu bize Türkiye'ye daha yakın olma ihtiyacını hissettiriyor" dedi.

 

GE'nin Türkiye, Ortadoğu ve Kuzey Afrika Bilgilendirme Şefi Dr. İbrahim Gökçen de dünyanın ilk 10 ekonomisi arasına girmek için Türk hükümetinin sarfettiği çabayı GE'nin takdirle izlediğini, Türkiye'ye 900 milyon dolarlık yatırım yapacaklarını daha önceden duyurduklarını, 2015'te de Türkiye'de bir inovasyon merkezi açacaklarını, bölge ülkelerine bazı ihracatlarını Türkiye'den yapmayı planladıklarını kaydetti.

 

Ziyarette yaptığı konuşmada Türkiye’de yatırımcılar için bir çok program başlattıklarını ve teknoparklar kurduklarını belirten Ali Babacan, “Buralarda üretim yapılması halinde vergi oranı sıfır. Sadece sosyal güvenlik primi ödeniyor. Türkiye olarak makro ekonomide çok iyi durumdayız milli gelirimizin toplam borca oranı yüzde 35. 2009 yılından beri 6 milyon kişiye iş imkanı sağladık. Özel sektör bilgisayar alanına yatırım yapıyor’’dedi.


Fatih Projesi’ne 51 firmanın teklif verdiğini belirten Babacan, her öğrencinin bilgisayar sahibi olacağını ifade etti.


Silikon Vadisi’nde ziyaretlere devam eden heyet, daha sonra Intel Başkan Yardımcısı John Davies ile öğle yemeği yedi. İşadamları, Cisco Başkanı Gary Moore ile de bir toplantı yaptı.

 

Babacan ve Hisarcıklıoğlu, TOBB üyeleri ile birlikte şirketi gezerek bilişim alanındaki yeni gelişmeleri yerinde gördü.

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA