TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Hisarcıklıoğlu, Kuveytli yatırımcıları Türkiye’ye yatırıma çağırdı


03.10.2013 / AnkaraKuveyt Ulusal Meclis Başkanı Marzouq Al Ghanim ve beraberindeki heyet TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nu makamında ziyaret etti. İki ülke arasındaki ekonomik işbirliğinin geliştirilmesi konusunda fikir alışverişinin yapıldığı görüşmede Türk- Kuveyt iş Konseyi’nin Kuveyt tarafının kurulmasının önemine vurgu yapıldı.​

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, Al Ghanim ve yanındaki heyete Kuveyt ve diğer 56 İslam ülkesinde ticaretin önündeki engellerin kaldırılması gerektiğini belirterek, Türkiye ve Körfez İşbirliği Konseyi arasında Serbest Ticaret Anlaşması’nın imzalanması ve İslam Ülkeleri Arasında Tercihli Ticaret Sistemi Anlaşmasının yürürlüğe girmesinin gerektiğinin önemini vurguladı.

 

Hisarcıklıoğlu ayrıca, Körfez ülkeleri arasında en yüksek insani kalkınma seviyesine sahip Kuveytli yatırımcılardan Türkiye’ye yönelik yatırımlarını artırılmaları gerektiğini belirtti. Hisarcıklıoğlu, “Kuveytli vatandaşları Kuveyt dışındaki ülkelere 37 milyar yatırım yaparken, 2012 yılında Türkiye ve Kuveyt arasında toplam ticaret hacmi sadece 550 milyon dolardır. Kuveytli yatırımcıları ülkemizde daha fazla yatırım yapmaya davet ediyoruz” diye konuştu.

 

- Kuveyt Ulusal Meclis Başkanı Al Ghanim

 

Kuveyt Ulusal Meclis Başkanı Marzouq Al Ghanim ise, gerek Kuveyt gerek diğer Arap ülkeleri ile Türkiye arasında güçlü tarihi bağlar bulunduğunu ifade ederek, Türkiye ve Körfez ülkelerinin işbirliği oluşturarak bölgenin kalkınmasına katkı sağlanabileceklerini belirtti.

 

Al Ghanim, Kuveyt olarak Türkiye’yi öncelikli yatırım ülkelerinden biri olarak belirlediklerini, Türkiye ve Kuveyt arasında ticaretin artırılması için siyasi taraftan gerekli desteğin sağlanacağını iletti.

 

Al Ghanim ayrıca, Kuveyt’te yatırımcıların önünü açacak ve yatırım ortamını iyileştirecek bir yasa tasarının hazırlandığını ve 2 ay içerisinde yürürlüğe girmesinin beklendiğini sözlerine ekledi. 


Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA