TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Rusya ile ticaretimiz 35 milyar doları bulacak


02.10.2012 / AnkaraTOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Rusya Federasyonu’nun Ankara Büyükelçisi Vladimir Ivanovskiy’yi, TOBB Birlik Merkezi’nde öğle yemeğinde ağırladı. Hisarcıklıoğlu görüşmede, Rusya’yı her zaman güçlü ve stratejik açıdan çok önemli bir dost olarak gördüklerini vurgularken, Büyükelçi Ivanovskiy de, Rusya ile iyi olan ilişkilerin, son yıllarda stratejik ve ekonomik açıdan daha da geliştiğini, TOBB’un da bunda büyük pay sahibi olduğunu belirtti. ​ ​

 

Sberbank’ın Denizbank’ı satın almasının büyük bir olay olduğunu belirten Büyükelçi, ticari ilişkilerin daha da güçlenmesini beklediğini belirtti.

-Karşılıklı ticaret yüzde 13 arttı

Geçtiğimiz yılın Ocak-Temmuz dönemine göre Türkiye ile Rusya arasındaki ticaret hacminin % 13 oranında arttığını belirten Ivanovskiy, küresel çaptaki olumsuzluklara rağmen ticari ilişkilerin artarak devam ettiğini,  yıl sonunda ise karşılıklı ticaretin 35 milyar dolara ulaşmasını tahmin ettiklerini söyledi.

Türk özel sektörün Rusya’da çok faal olduğunu belirten TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu ise, TOBB olarak ekonomik ve ticari ilişkilere katkıda bulunak her türlü desteğin verileceğinin altını çizdi. TOBB’un gerçekleştirdiği uluslararası büyük projeleri anlatan Hisarcıklıoğlu, önümüzdeki dönemde Türkiye’ye resmi ziyarette bulunacak Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin’in ziyaretinin iki ülke ekonomik ilişkileri için de önemli olduğunu sözlerine ekledi.

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA