TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Ticaret Sicili Müdürlükleri 1. Bilgilendirme Toplantısı yapıldı


30.03.2013 / Ticaret Sicili Müdürlükleri 1. Bilgilendirme Toplantısı, TOBB Genel Sekreteri Mustafa Saraçöz ve İç Ticaret Genel Müdürü İsmail Yücel’in açılış konuşmaları ile TOBB Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi. ​


TOBB Genel Sekreteri Mustafa Saraçöz, yaptığı konuşmada, yeni Türk Ticaret Kanunu’nun (TTK) ve buna paralel olarak, Ticaret Sicil Yönetmeliği’nin yürürlüğe girdiğini ifade etti. Saraçöz, yönetmelik ile ticaret sicil müdürlüklerinin yetki, sorumluluk ve özlük haklarının belirlendiğini söyledi.

Türk Ticaret Kanunu’nun önemine değinen Saraçöz, kanunun hazırlık ve yürürlüğe girme süreci hakkında hatırlatmalarda bulundu.

İç Ticaret Genel Müdürü İsmail Yücel de konuşmasında, yeni Türk Ticaret Kanunu’nun bir devrim niteliğinde olduğunu, bu devrimi birlikte hayata geçireceklerini belirterek, Türk şirketlerinin uluslararası alanda rekabet edebilirliğini artıracak önemli bir değişim yaşandığını söyledi.

Yücel, ticaret sicil müdürlüklerinin başarılı çalışmalarının, Türk Ticaret Kanunu’nun sağlıklı işlemesini sağlayacağını vurguladı. Eski bildiklerinizi unutun diyen Yücel, “kendinizi yeni kanuna göre formatlayacaksınız. Eski kanundan kaynaklı unutmanız gereken alışkanlıkları unutun” dedi.

İki gün sürecek bilgilendirme toplantısında, 6102 Sayılı Türk Ticaret Kanunu çerçevesinde Ticaret Sicil işlemleri hakkında ve Merkezi Sicil Kayıt Sistemi (MERSİS) uygulamalarına ilişkin sunumlar yapıldı.

Sunumlar için lütfen buraya tıklayınız.

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA