TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

TOBB KGK Batı Akdeniz Bölge Toplantısı Afyonkarahisar’da yapıldı


05.06.2024 / TOBB Kadın Girişimciler Kurulu Batı Akdeniz Bölge Toplantısı Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası ev sahipliğinde, TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Ali Çandır’ın katılımı ile gerçekleştirildi.​

Programa, TOBB Antalya Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı, Batı Akdeniz Bölge Temsilcisi ve TOBB Kadın Girişimciler Kurulu Başkan Yardımcısı Serap Kocaoğlu, TOBB Afyonkarahisar Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Funda Güleç Yaman, TOBB Burdur Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Sevim Zorlu, TOBB Isparta Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Dilek Özdemir ve bölge illeri icra komitesi üyeleri katılım sağladı.

 

Toplantı öncesi Frigya Bölgesi hakkında bilgi alan katılımcılar sonrasında Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hüsnü Serteser, ATSO Meclis Başkanı Mustafa Ali Çelikten, ATB Meclis Başkanı Ali Rıza Gürakar ve ATSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Hayrettin Güzbey’i ziyaret etti.

 

TOBB Afyonkarahisar KGK Başkanı Funda Güleç Yaman, bölge toplantısı açılış konuşmasında ilk fiziki toplantının illerinde gerçekleşmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Kurul olarak yapılan faaliyetler ve girişimcilik çalışmaları hakkında paylaşımlarda bulundu.

 

Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hüsnü Serteser, katılımcılara hoş geldiniz diyerek kadın girişimciler kurullarının çalışmaları dolasıyla tebrik etti. Serteser, Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün "Daha emin ve daha doğru olarak yürüyeceğimiz bir yol vardır: Büyük Türk kadınını çalışmamıza ortak kılmaktır" sözü ile kadınların hayatımızın her alanında var olduğu sürece toplumsal başarılarımızın da her geçen gün artacağını söyledi. Oda olarak kadın girişimcilerin bütün faaliyetlerine en üst seviyede destek olmaya gayret ettiklerini dile getiren Serteser, kadınların, hayatın her alanında olduğu gibi küresel ekonomide de üst düzey pozisyonda yer aldığını, ekonomi ve finans sektöründe kadınların liderliği artarken, uluslararası finans şirketlerinde kadın yöneticilerin çoğalmasının dikkat çektiğini belitti.

 

TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Ali Çandır ise “Sizlere Birlik Başkanımız Rifat Hisarcıklıoğlu’nun selam ve muhabbetlerini ileterek sözlerime başlamak istiyorum. İş dünyasının çatı kuruluşu olarak, her zaman kadınların iş hayatında daha fazla yer almalarının, Türkiye’yi güçlendireceğini savunduk.

 

Birliğimiz koordinasyonunda Oda ve Borsalar bünyesinde faaliyetlerini yürüten TOBB Kadın Girişimciler Kurulu, 7000’e yakın üyesi ile ülkemizin ve hatta bölgemizin en geniş girişimci kadın ağıdır. Kurul üyeleri, kendi sahalarında lider konumda olan iş kadınları, profesyonel yöneticiler ve akademisyenlerden oluşuyor. Kadın Girişimci Kurullarımızın asli görevi, illerde kadın girişimci sayısının artırılmasıdır. Bu amaçla yapılan her çalışmanın Oda/Borsalar ve TOBB olarak yanında olacağımızı peşinen söylemek istiyorum.

 

İşimiz Temiz, Sanayide Kadın Eli gibi değerli projelerin Türkiye’nin 81 ilinde uygulanması için çalışıyoruz. Girişimci kurullarımızın asıl gücü, yerelden geliyor. İllerdeki Kadın Girişimci Kurullarımız adeta proje fabrikası gibi çalışıyor. Bölgemizde yer alan Afyonkarahisar, Antalya, Burdur ve Isparta olmak üzere 4 ilin sorumluluğunu taşıyoruz. Dolayısıyla birlikte hareket etmeli, birbirimizin aklından ve tecrübelerinden faydalanabilmeliyiz. Gerekirse bölge toplantılarını daha geniş katılımlı, daha sık düzenleyerek ortak sorunlara ortak çözümler arayabilmeliyiz. İllerimizde bulunan üniversitelerimizle temas ederek, “Kadın Girişimci Kulüpleri” kurdurmalı, girişimciliğin deposu olan üniversite öğrencilerimizi girişimciliğe hazırlamalıyız.

 

Kadın güçlü olursa, toplum ve ülke de güçlenir.  O nedenle kadınların, sosyal hayatta, iş hayatında daha fazla aktif rol almasını önemsiyoruz. Kadının olduğu yerde medeniyet, elinin değdiği ekonomide bereket olur. İnanıyorum ki hep birlikte ülkemizi, ekonomimizi en güzel yerlere taşıyacağız. Bugün burada sizlerle birlikte olmaktan duyduğum memnuniyeti ifade etmek isterim. Bu vesileyle nitelikli kadın girişimci, artan yaşam kalitesi, mutlu ve güçlü toplum vizyonu ile çalışan TOBB Kadın Girişimciler Kurulu’nun Batı Akdeniz Bölge Toplantısında kadın girişimciler için hayırlı ve faydalı kararlar alınmasını diliyor, saygılarımı sunuyorum.” dedi.

 

Protokol konuşmalarında sonra ATSO Genel Sekreteri Ali Şenol, Oda faaliyetleri ve Afyonkarahisar ekonomisi ile ilgili sunum yaptı.

 

TOBB Kadın Girişimciler Kurulu Başkan Yardımcısı Serap Kocaoğlu, sorumlu proje liderleri olarak, kurul adına ve yerelde takip edilen projeler hakkında yaptığı sunumlar ile bilgi paylaşımında bulunuldu.

 

Katılımcılar ile yapılan soru-cevap sonrası program sona erdi.

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA