TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

TOBB İl KGK Ege Bölge Toplantısı Muğla’da yapıldı


12.12.2022 / Muğla Ticaret ve Sanayi Odası Koordinatörlüğünde çalışmalarını yürüten TOBB Muğla Kadın Girişimciler Kurulu tarafından, Bölge Temsilcisi Esen Türker, bölge il başkanları ve kurul üyelerinin katılımları ile TOBB İl Kadın Girişimciler Kurulu Ege Bölge Toplantısı gerçekleştirdi. ​
Muğla Ticaret ve Sanayi Odası ev sahipliğinde düzenlenen toplantıda, TOBB Muğla Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Mehtap Şehiz Çahan, TOBB işbirliğinde yürütülen projeler hakkında bilgi verdi.

Konuşmasında, “kurul olarak, Muğla’da kadın girişimci sayısını ve kadın istihdamını artırmak, kadınlara rol model olmak ve kurulumuzun Muğla’da bilinirliğini sağlamak adına bazı çalışmalar gerçekleştirdik. İşimiz Temiz Projesinde İzmir ve Antalya ile birlikte pilot il seçildik. TOBB Kadın Girişimciler Kurulu, OPET, Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü’ne bağlı Halk Eğitim Merkezleri işbirliğinde, yeme içme, konaklama ve ulaşım sektörlerinden toplam 4500 mikro işletmeye hijyen eğitimleri verilmesine destek sağladık. Üniversite bünyesinde gençlere ve özellikle genç kızlara girişimcilik ruhu aşılanması, girişimcilik kültürünün yaygınlaştırılması, girişimciliğin bir meslek olarak anlatılması amacıyla üniversite-sanayi işbirliği çerçevesinde Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Kadın ve Genç Girişimciler Topluluğunun oluşturulmasına katkı sağladık. 81 ilde Türkiye’nin toplumsal cinsiyet eşitliği karnesinin açıklanmasının ardından biz de en eşitlikçi il seçilen Muğla’nın bu unvana yakışır bir proje ile taçlanması amacıyla,  işini babasından devralarak sürdüren 63 kadının başarı hikâyesinin anlatıldığı ‘Babalar ve Kızları’ projesini gerçekleştirdik.” dedi. 

Muğla Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Bülent Karakuş, Muğla Ticaret ve Sanayi Odası olarak, tüm ilçe oda ve borsaları ile Kadın ve Genç Girişimciler Kurullarının çalışmalarına desteklerini belirttiği konuşmasında; “Muğla KGK 2015 yılında, Muğla’ya hizmet etmiş kadınlarımızın yer verildiği ‘100 Yılda 100 Kadın’ projesini ortaya koymuşlardı. Bu prestij projesinin ikincisini 2022 yılında Babalar ve Kızları Projesi ile hayata geçirdik. Huzurlarınızda Muğla KGK Başkanımız Mehtap Şeniz Çahan ve İcra Komitesi başta olmak üzere; Muğla’nın girişimci, akılcı, cesur kadınlarına bir kez daha teşekkür ediyorum. Erkek egemen bir yapıda, kadınları ön planda tutan, kadınları ekonomik-sosyal-siyasi her alanda gözler önüne seren her çalışmaya destek vereceğimizin sözünü vermek istiyorum. Biliyoruz ki aklın ve başarının cinsiyeti olmaz. Kadın güçlü olursa toplum ve ülke güçlü olur. Biliyoruz ki kadının elinin değmediği, emeğinin dokunmadığı bir ekonomi büyüyemez. Ülkemiz ekonomisinin büyümesi ve gelişmesi adına, nüfusumuzun yarısını oluşturan kadınlarımızın iş dünyasında da aynı oranda yer almasını istiyoruz.” dedi.

Dr. Şaban Kızıldağ’ın “Girişime İlham veren Kadınlar” seminerinden sonra, bölge il başkanlarının katılımları ile istişare toplantısı gerçekleştirildi. 

Toplantıda, yeni kadın girişimcilerin ekosisteme dahil edilmesi, var olan kadın girişimcilerin güçlendirilmesi, üniversiteler ile işbirliğinin geliştirilmesi ve yürütülen mevcut projelerden beklentiler hakkında görüş alış verişinde bulunuldu.  

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA