TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Edirneliler “yeni anayasa”yı konuştu


05.02.2012 / EdirneTOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu yeni anayasa çalışmaları kapsamında Edirne’de gerçekleştirilen ‘Anayasa Vatandaş Toplantısı’nda, yeni anayasa konusunda herkesin mutabık olduğunu vurgularken, “Bu elbise bize dar geliyor” dedi.​ ​

 TOBB’un da aralarında bulunduğu, 13 meslek örgütü ve sivil toplum kuruluşunun oluşturduğu Anayasa Platformu’nun “Anayasa Vatandaş Toplantıları”nın üçüncüsü Edirne’de yapıldı.

Ekmekçizade Ahmet Paşa Kervansarayı Kültür Merkezi’nde yapılan toplantıya, TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, TBMM Başkanı Cemil Çiçek, TBMM Anayasa Uzlaşma Komisyonu’nun AKP, CHP, MHP ve BDP’li üyeleri, Anayasa Platformu Üyeleri, yerel ve ulusal STK temsilcileri ile vatandaşlar katıldı.

Hisarcıklıoğlu konuşmasında, yıllardır herkesin Türkiye’nin yeni bir anayasaya ihtiyacı olduğunu söylediğini vurguladı. 2023 yılı için bir hedef koyduklarını belirten Hisarcıklıoğlu, bu hedefe ulaşabilmek için şartların uygun olması gerektiğini söyledi.

Bu elbise bize dar geliyor diyen TOBB Başkanı, “Bu elbisenin terzisi halk olmalıdır” dedi.

Yeni anayasanın bireyi esas alan, her türlü ayrımcılığı dışlayan, bireylere evrensel standartlarda temel hak ve özgürlüklerden yararlanma hakkı tanıyan bir anayasa istediklerini anlatan Hisarcıklıoğlu, “Gelişmiş ülkelerde insanlar hangi haklara sahipse biz onu istiyoruz” ifadesini kullandı.

Seçim öncesinde mecliste bulunan bütün siyasi partilerin halka söz verdiğini anımsatan TOBB Başkanı, “Millet yeni bir anayasa istiyor, meclis yeni bir anayasa istiyor ama yapılması gerekenler ya da nasıl yapılacağı da çok önemli. Bu çerçevede bu yeni anayasa milletin kendi anayasası olması lazım. Uzmanların mutabakatıyla yapılmış bir anayasa yerine 74 milyonun mutabakatının sağlandığı bir anayasa yazılsın istiyoruz. O yüzden yeni anayasanın katılımcı müzakere süreciyle hep birlikte yapılması gerekiyor. Anayasa tartışma süreci Türkiye'nin sorunlarının tartışılacağı bir platforma dönüşmesi gerekiyor. Bu yüzden sizlerle beraberiz” şeklinde konuştu.

Edirne’nin Osmanlı’nın başkenti olduğunu hatırlatan Hisarcıklıoğlu, “Burası uzlaşmanın olduğu, camiyi, kiliseyi, havrayı bir arada tutan bir kent. Bugün neyiniz varsa konuşun. Gün bugündür. Ne düşünüyorsanız herşeyi çekinmeden konuşun. Bizler Türkiye konuşsun istiyoruz. Bu yüzden buradayız” dedi.

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, vatandaşların ve sivil toplum kuruluşlarının bu sürece dahil edilmesinden dolayı TBMM Başkanı Çiçek’e ve Anayasa Uzlaşma Komisyonu üyelerine teşekkür etti.

-TBMM Başkanı Cemil Çiçek

TBMM Başkanı Cemil Çiçek de, 12 Haziran milletvekili genel seçimlerinde bütün siyasi partilerin millete yeni bir anayasa yapmayı vaat ve taahhüt ettiklerini belirterek, ''Siyaset kurumu olarak hepimizin borcudur ve bu borcumuzu çok fazla ötelemeden, çok fazla geciktirmeden, çok fazla temerrüte maruz bırakmadan bu dönem, özellikle de bu yıl içerisinde gerçekleştirmeliyiz diye düşünüyoruz'' dedi.

Çiçek, buraya konuşmaya değil, katılımcıların fikirlerini, taleplerini almaya geldiklerini kaydetti.

Yeni bir anayasa yapım sürecinin başladığını, 30 yılı aşan bir süreden beri yeni bir anayasa ihtiyacının vurgulandığını aktaran Çiçek, şunları söyledi: ''Bu anayasanın ihtiyaçları karşılamadığını, bize dar geldiğini, bizi geleceğe taşımayacağını ve benzeri sebepleri de ileri sürerek yeni bir anayasa ihtiyacını vurgulayarak buraya geldik. Yeni bir anayasa ihtiyacı sadece bir söylemin ötesinde, bir siyasi gerçeklik ve bir toplumsal gerçeklik olarak önümüzde duruyor. 30 yıllık bu anayasa süreci içerisinde 17 defa bu anayasayı değiştirme mecburiyeti hasıl oldu. Hatta birkaç maddesini bugün değiştirdik. 1 ay sonra, 1,5 ay sonra tekrar bir değişiklik ihtiyacı duyuldu. Bu demektir ki, Türkiye gibi birçok sorunları olan bir ülkede, her 13-14 ayda bir anayasa değişikliği yapma sorunuyla karşı karşıya kaldık. Bu hem hukuk istikrarını bozdu, hem yeri geldi bir kısım sorunların zamanında çözülmesini engelledi. Bütün bu ve benzeri sebeplerden dolayı Haziran seçimlerine giderken, 2011'de yeni bir anayasa yapmayı partiler olarak toplumumuza vaat ettik, taahhüt ettik. Siyaset kurumu olarak hepimizin borcudur ve bu borcumuzu çok fazla ötelemeden, çok fazla geciktirmeden, çok fazla temerrüte maruz bırakmadan bu dönem özellikle de bu yıl içerisinde gerçekleştirmeliyiz diye düşünüyoruz.''

-Anayasa Platformu Üyeleri

Anayasa Platformu’nda, Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB), Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK), Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (TÜRK-İŞ), Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK), HAK İşçi Sendikaları Konfederasyonu (HAK-İŞ), MEMUR Sendikaları Konfederasyonu (MEMUR-SEN), Türkiye Kamu Çalışanları Sendikaları Konfederasyonu (T.KAMU-SEN), Türkiye Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler ve Yeminli Mali Müşavirler Odaları Birliği (TÜRMOB), Türk Veteriner Hekimleri Birliği (TVHB), Türkiye Barolar Birliği (TBB), Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB), Türkiye Noterler Birliği (TNB)  ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) yer alıyor.

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA