TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Facebook İstasyon Diyarbakır uydu merkezi protokol imza töreni gerçekleştirildi


14.06.2021 / Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), Facebook, Milletlerarası Ticaret Odası (ICC) ve Habitat Derneği’nin (Habitat) “Facebook İstasyon”un uydu merkezlerinden Diyarbakır’ın protokol imza töreni gerçekleştirildi.​
Aynı zamanda çevrim içi olarak da gerçekleştirilen protokol imza törenine, Facebook Türkiye Kamu Politikaları Programları Müdürü Ece Başay, Habitat Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Sezai Hazır, Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kaya, Karacadağ Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Hasan Maral, DTSO Bilim Eğitim Vakfı Başkanı Faruk Korkmaz ve TOBB Diyarbakır Genç Girişimciler Kurulu Başkanı Şerif Sayar katılım sağladı.

İstanbul’daki Facebook İstasyon’dan sonra Samsun, Denizli, Kırklareli, Adana, Mersin, Van, Trabzon, Bursa, Ankara, İzmir, Çanakkale ve Antalya’da protokolleri imzalanan ve Facebook’un Türkiye’deki en büyük yatırımlarından biri olarak görülen topluluk merkezlerinin sonuncusu olan Diyarbakır İstasyon, Türkiye’deki insanları, toplulukları ve işletmeleri bir araya getirmeye ve ülke ekonomisinin dijitalleşmesine odaklanan bir dizi eğitime, programa ve atölye çalışmasına ev sahipliği yapacak.

Facebook Orta Doğu ve Türkiye Kamu Politikaları Direktörü Azzam Alameddin toplantıda yaptığı konuşmada, “İçinde bulunduğumuz pandemi koşulları, bireylerin, işletmelerin, toplulukların ve STK’ların dijital dünyada kendilerini geliştirebilmelerinin ülke ekonomisi açısından ne kadar önemli olduğunu bize bir kez daha gösterdi. Geçtiğimiz 2019 yılının Eylül ayında İstanbul’da açtığımız Türkiye’deki ilk topluluk merkezimiz Facebook İstasyon, bu doğrultuda yaptığımız en büyük yatırımlardan biri. Bugün protokolünü imzaladığımız Diyarbakır uydu merkeziyle, Facebook İstasyon’u ülkenin dört bir yanında hayata geçirme hedefimize bir adım daha yaklaşmış olduk. Tüm topluluk merkezlerimizde online ihracat, dijital pazarlama, online güvenlik ve dijital iletişim gibi bir dizi farklı konuya odaklanan eğitim programları ve atölye çalışmaları düzenleyeceğiz” dedi. 

Habitat Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Sezai Hazır ise “Bir iyi niyet sözleşmesi olarak gördüğümüz bu protokol ile temelde bölgedeki girişimciliğin desteklenmesini hedefliyoruz. Eğitim, Ortak Çalışma Alanı ve Ön Kuluçka olmak üzere üç ana fonksiyonun aktif olarak işletilmesini planladığımız bu merkezler, yerelde üniversite, öğrenci, özel sektör, yerel yönetimler ve kamuyu bir araya getiren networking etkinliklerine de ev sahipliği yapacaktır ” ifadelerini kullandı.


İmza töreninde konuşan Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kaya da Türkiye ortalamasının üzerinde bir genç nüfusa sahip olduklarını, gençlerin nitelikli işlere erişimi, geleceğe yönelik yetkinlikler kazanması ve girişimciliklerinin desteklenmesi için çeşitli çalışmalar yürüttüklerini anlattı. 

Kaya, Diyarbakır Sanayi Mektebi’nde verdikleri nitelikli eğitim hizmetleri ile bugüne kadar bin kişiye farklı alanlarda eğitimler verdiklerini söyledi.

Girişimci Destek Merkezi’nin inşaatını tamamlandıklarını ve eğitim programlarını başlattıklarını anlatan Kaya, Eylül 2021’de hizmet vermeye başlayacaklarını ifade etti.

Kaya, imzalanan protokol ile bu çalışmaları, Facebook, TOBB ve Habitat Derneği işbirliğinde bir üst düzeye taşıdıklarını söyledi.

Karacadağ Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Hasan Maral ise pandemi döneminde önemi daha da artan dijitalleşmeye bireylerin ve kurumların hızlı bir şekilde adapte olmasının artık bir zorunluluk haline geldiğini vurguladı. 

TOBB Yönetim Kurulu Üyesi ve Diyarbakır Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Engin Yeşil de yaptığı değerlendirmede, dijitalleşen çağda dünyanın bir köy haline geldiğine dikkat çekerek, “Dijital araçları etkin kullanarak dünya pazarlarına açılabilen, ekonomik değişkenleri takip eden ve en önemlisi riskleri iyi yöneten girişimciler rekabet üstünlüğünü kazanabilirler. Bu alanda girişimcilerimize eğitim ve danışmanlık hizmeti vermek çok önemlidir. Protokolün taraflarını kutluyorum, çalışmalarında başarılar diliyorum” dedi. 

Diyarbakır İstasyon, farklı sosyal gruplara ve topluluklara bir araya gelerek fikir paylaşımında bulunabilecekleri ve çalışabilecekleri fiziksel bir alan sunarken, aynı zamanda şehirdeki işletmelere küresel pazarlara ulaşmaları ve iş arayışında olan bireylere iş bulmaları için de destek olmayı hedefliyor.

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA