TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Plastik, Kauçuk ve Kompozit Sanayi Meclisi hammadde fiyatlarındaki artışı ele aldı


22.02.2021 / Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Türkiye Plastik, Kauçuk ve Kompozit Sanayi Meclisi, TOBB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ayhan Zeytinoğlu ve Meclis Başkanı Yavuz Eroğlu başkanlığında video konferans yöntemiyle sektörün güncel konularını istişare etti.​
Hammadde fiyatlarında 2020 yılının 3. Çeyreği itibariyle başlayan artışların sanayi üzerindeki olumsuz etkilerinin değerlendirildiği toplantıda fiyat artışlarının neden olduğu sorunlar dile getirildi.

Plastik, kauçuk ve kompozit sektöründeki hammadde ithalatında ürünler üzerindeki vergilerin de detaylıca ele alındığı toplantıda referans kıymet uygulamasına tabi ürünler, gözetime tabi ürünler ve anti-damping uygulanan ürünler hakkında bilgi Meclis başkanı tarafından kapsamlı bir sunum gerçekleştirildi. Toplantıda ayrıca PETKİM tarafından da hammadde fiyatları konusunda bir sunum gerçekleştirildi.

Plastik hammaddelerin üzerinde uygulanan, referans fiyat, gözetim, anti damping,  ek mali yükümlülük ve Gelişme Yolundaki Ülkeler Listesinden çıkarılan ülkeler gibi vergilerin bu mücbir sebep dalgası durulana kadar ilgili ürünlerde askıya alınmasına yönelik değerlendirmelerde bulunuldu. Geri dönüşüm sanayinin özellikle yurtiçinde yatırım ve kaynak ihtiyacını karşılayacak politikaları üretmenin de bu doğrultuda önemli olduğunun altı çizildi.

Toplantıda, YEKDEM bedelinde dolara endeksli fiyat yerine TL’ye geçilmesiyle birlikte önemli bir düşüş yaşanmasının sevindirici olduğu belirtilerek düzenlemenin sanayiye olumlu yansımasının beklendiği ifade edildi.

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA