Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

TOBB’DAN YAZILIM SEKTÖRÜNÜN ÖNÜNÜ AÇACAK PROJE

Türkiye Yazılım Meclisi, Soft_Away Projesi ile Türkiye’deki yazılım sektörünün küreselleşmesine ve ihracatçı yapısının güçlendirilmesine katkı verecek. TOBB ve Ekonomi Bakanlığı’nın desteğiyle gerçekleştirilen projeye başvurular başladı. Konuyla ilgili Komisyon’un olurunu alan yazılım firmalarının; eğitim, danışmanlık ve yurtdışı pazarlama faaliyetlerinin yüzde 75’i Bakanlık tarafından karşılanacak.

 

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) bünyesindeki Türkiye Yazılım Meclisi, Soft_Away adı verilen proje ile ülkenin üretim ve ihracatında katma değeri artırmayı hedefliyor.

 

Türkiye Yazılım Meclisinin projesi, Ekonomi Bakanlığı’nın HİSER (Hizmet Sektörü Rekabet Gücünün Arttırılması) desteğiyle yazılım şirketlerinin uluslararasılaşmasına katkı sunacak. Projede amaç, üretimde katma değer artışına katkı yapacak en önemli sektörlerden olan yazılımın, Türkiye’nin ihracat sepetindeki payını arttırarak, Türkiye’nin kişi başı 25 bin dolar milli gelir ve 500 milyar dolar ihracat hedefine ulaşmasına katkıda bulunmak.

 

-Proje neler getirecek?

 

Projeye katılma hakkı elde edecek firmalar Türkiye Yazılım Meclisi üyelerinden oluşturulacak bir komisyon tarafından üç aşamalı seçim süreci sonunda belirlenecektir. Komisyon, başvuran firmaların ürettikleri yazılımın niteliğine bakarak, proje kapsamında gerçekleştirilecek faaliyetlere bir arada, uyumlu bir şekilde katılabilecek firmaları tespit edecek. Komisyon, yurtiçinde belli bir noktaya gelmiş, yurtdışına açılma aşamasına yaklaşmış firmaları önceliklendirecek.

 

Hâlihazırda yurtdışına satış yapan firmalar ve yapısı itibarıyla yurtdışı satış hacmini arttırma potansiyeline sahip firmalar da projeye başvuru yapabilecek.

 

Projenin birinci aşamasında, firmaların rekabet gücü ihtiyaç analizi neticesinde, firmaların yurtdışına açılmak için eğitim, danışmanlık ve yurtdışı pazarlama faaliyeti ihtiyaçları belirlenecek. Projenin sonraki aşamalarında, ihtiyaç analizinde belirtilen faaliyetler, firmaların katılımıyla, Türkiye Yazılım Meclisi koordinasyonunda gerçekleştirilecek.  Aynı zamanda yazılımın yurtdışı satış şansını artırmak ve deneyim transferi sağlamak amacıyla her firmaya Mentor atanacak.​

 

Proje kapsamında ihtiyaç analizinin hazırlanması ve ihtiyaç analizinde öne çıkan eğitim, danışmanlık ve yurtdışı pazarlama faaliyetlerinin yüzde 75’i Bakanlık, %25’i ise firmanın kendisi tarafından karşılanacak.

 

Projeye https://goo.gl/forms/YPPvwBroTv28G3Lz1 web adresinden 31 Ekim 2016 tarihine kadar başvuru yapılabilecek.


Ekonomi Bakanlığı HİSER Desteği,  2015/8 Sayılı Döviz Kazandırıcı Hizmet Ticaretinin Desteklenmesi Hakkında Karar kapsamında verilmektedir. Uygulama Usul ve Esasları için tıklayınız.

 

İletişim: soft_away@tobb.org.tr

 

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA