TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Hisarcıklıoğlu, rekor oyla yeniden EUROCHAMBRES’da


28.10.2011 / Belçika BrükselAvrupa Odalar Birliği’nde Türkiye rüzgarı… Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Avrupa Ticaret ve Sanayi Odaları Birliği (Eurochambres) başkan yardımcılığına rekor oyla yeniden seçildi.  ​ ​

 

Hisarcıklıoğlu, Eurochambres’ın Brüksel’de yapılan genel kuruluna katılan 45 ülkeden 43’ünün oyunu aldı. Hisarcıklıoğlu, 45 ülkeden 19 milyon işletme ve 120 milyon istihdamı temsil eden Eurochambres’ın başkan yardımcılığını 2012-2014 döneminde de üstlenecek. 

Eurochambres üyesi ülkeler, 22 trilyon dolarla dünya ekonomisinin yüzde 37’sini temsil ediyorlar.  Birliğin,  27 Avrupa Birliği ülkesi ve 18 AB üyesi olmayan ülkeden üyeleri bulunuyor.

Avrupa’daki en yaygın iş dünyası kuruluşu olan Eurochambres’ın başkan yardımcılığına Türkiye ile Avrupa Birliği arasındaki müzakerelerin ivme kaybettiği bir dönemde yeniden bir Türk üyenin seçilmesinin önemli olduğunu belirten TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, şu değerlendirmede bulundu:

“Avrupa işdünyasının bir Türk aday üzerinde rekor oyla birleşmesi bizi gururlandırdı. Avrupa’da birçok ülke kriz girdabına girmişken, Türkiye ekonomisinin güçlü görünümü  Türk işadamlarının da konumunu güçlendirdi. Bu seçim, Türkiye ekonomisinin büyüklüğünün Avrupa iş dünyası kurumlarına taşınmasıdır. Avrupa’nın en büyük iş dünyası kurumlarında Türkiye ekonomisinin büyüklüğünün tescilidir. 2002 yılında, bir hedef ortaya koyduk. Üyesi olduğumuz uluslararası kuruluşların karar alma mekanizmalarında yer almalıyız dedik. İkinci kez bu göreve seçilmem bu yöndeki çalışmalarımızın çok önemli bir aşamasını temsil ediyor. Eurochambres seçimleri bir kez daha göstermiştir ki; Avrupa’da entegrasyonun gerçek öncüsü ve motoru ekonomidir, iş dünyasıdır.”

Eurochambres, üye ülke oda ve birliklerin katılımıyla oluşturduğu “ortak pozisyon” aracılığıyla ekonomik gelişmeler karşısındaki görüş ve tavırlarını Avrupa Birliği kurumlarına aktarıyor. Bu çerçevede oluşturulan 12 çalışma grubunda, Türkiye TOBB aracılığıyla temsil ediliyor.


Eurochambres çalışma grupları:

1- AB Genişleme ve Komşuluk Politikası
2- AB 2020 Stratejisi
3- Küçük İşletmeler Şartı
4- Serbest Ticaret
5- Enerji
6- İnsan Kaynakları – Eğitim/Mesleki Eğitim
7- Küresel Avrupa – AB Dış Ticaret Stratejisi
8- Yenilikçilik
9- Dijital Avrupa
10- İç Pazar
11- Finans
12- Mevzuatın Sadeleştirilmesi


Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA