TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Otomotiv Sanayi Meclisi güncel meseleleri masaya yatırdı


26.06.2020 / Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Türkiye Otomotiv Sanayi Meclis Toplantısı, Meclisten sorumlu TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Davut Çetin’in katılımı ile Meclis Başkanı Cengiz Eroldu’nun başkanlığında video konferans yoluyla yapıldı.​
TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Davut Çetin, pandemi ile beraber çok dinamik bir süreçten geçildiğini, normalleşme sürecinde bütün otomotiv fabrikalarının üretime başladığını, bu süreçte gelen bütün taleplerin bizzat Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Sayın M. Rifat Hisarcıklıoğlu aracılığıyla ilgili Bakanlara iletildiğini söyledi.

Çetin, 2019 ilk beş ayında 120. 000 adet olan otomobil satışının yüzde 15 artış ile 2020 ilk 5 ayında 146. 000 adet seviyesinde gerçekleştiğini, ancak baz etkisi dikkate alındığında 2016 yılına göre satışların halen çok geride olduğunu, 2019 yılında düşük faiz kampanyası ve hurda teşviği ile sektörde hareketlenme sağlandığını, 2019 yılında uygulamaya başlanan kamu bankaları faiz indiriminin yeniden gündeme gelmesi ile sektörün tekrardan canlandığını iletti.

Meclis Başkanı Cengiz Eroldu;  faizlerin, ertelenmiş talebin ve pandemiden etkilenenlerin araç alması ile Mayıs ayında otomotiv sanayinde toparlanma olduğunu, Türkiye’de üretimin yüzde 85’ini ihraç eden otomotiv sanayinin ihracat rakamlarının geçmiş yılların çok altında seyrettiğini, Avrupa pazarında da çok büyük daralma yaşandığını, ilk beş ayda yüzde 50’ler civarında kapasite kullanımı olduğunu,  Avrupa pazarının bu kadar zayıf olmasının otomotiv sanayini de çok etkilediğini ve pandemi döneminde otomotiv sanayinin iç piyasadan alacağı desteğin önemine dikkat çekti. Eroldu, “İç piyasayı desteklemek için sanayi olarak talebimiz,  kamu bankalarının 2019 yılından beri devam ettirdiği faiz oranı desteğinin 2020 yılı Haziran ayından sonra da sürdürülmesidir” diye belirtti.

Açılış konuşmalarının ardından söz alan Otomotiv Sanayi Meclisi Başkan Yardımcısı Özlem Güçlüer, otomotiv sanayinin Ocak-Mayıs 2020 dönemi iş sonuçlarını paylaştı. Güçlüer, otomotiv sanayi üretiminde Mart ayında salgının etkisiyle yüzde 22, Nisan ayında ise fabrikaların üretime ara vermesiyle yüzde 91 daralmanın olduğunu, Mayıs ayında fabrikaların üretime başlamasıyla tekrar toparlanma başlandığını ancak kümülatif olarak geçen yılın ilk beş ayına göre üretimde yüzde 34 azalma olduğunu belirtti.

Öte yandan toplantıda, otomotiv sanayinin normalleşme süreci önerileri gündem maddesi ile İlgili Gelir İdaresi Başkanlığı Daire Başkanı Adem Bilgili, tedarik sanayi rekabetçiliğinin geliştirilmesine yönelik çalışmalar maddesi kapsamında, Teknoloji Odaklı Sanayi Hamlesi Programı ve salgın ile birlikte tedarik zincirinde oluşacak fırsatların belirlenmesine ilişkin yapılan çalışmalar hakkında ise Ticaret Bakanlığı Otomotiv Daire Başkanı Özgür Çeliker ve Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Program Koordinatörü Hakan Erten değerlendirmelerde bulundu.

Ayrıca toplantıda, sanayinin gündeminde olan AB-TR çelik ürünleri ticaret sorunları, ilave gümrük vergileri, otomotiv lojistiğinin rekabetçiliğinin artırılmasına yönelik önlemler, işletmede mesleki eğitim, staj ve tamamlayıcı eğitim zorunluluğu konuları görüşüldü.


Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA