TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Perakendecilik Meclisi pandemi sürecinde yaşanan sıkıntıları ele aldı


23.06.2020 / Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Türkiye Perakendecilik Meclisi Toplantısı, Meclisten sorumlu TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Cengiz Günay’ın katılımı ile Meclis Başkanı Alp Önder Özpamukçu başkanlığında video konferans yöntemiyle gerçekleştirildi. ​​

Sağlık Bakanlığı tarafından yayınlanan Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberi’ndeki AVM’lerde ve bazı bağımsız mağazalarda iklimlendirme – klima sistemlerinin kullanımının yasaklanması konusunu tartışan sektör temsilcileri, kapalı klimaların mağaza ve AVM’lerdeki müşteri trafiğini azaltacağı gibi marketlerde satılan ürünlerin de muhafazasında zorluk yaşatacağını hassasiyetle belirtti.

 

Toplantıda, Gaziantep Valiliği İl Hıfzıssıhha Kurulu’nun aldığı karar dijital market içi yoğunluk tespit sistem kurulması zorunluluğu ele alınırken, konunun uygulanabilir olmadığı ve maliyetleri artırıcı etkisi bulunduğu ifade edildi. Yeni Gelir Vergisi Tebliğindeki ulaşım bedeli ile sıfır atık ve depozito sistemi konularına da değinen üyeler, bahse konuların Kamuya doğru anlatılmasının önemine dikkat çekti.

 

Meyve, sebze ve açık gıdaların önceden porsiyonlanıp, paketlenip satış zorunluluğuna da değinen üyeler, bahse konuyla ilgili yaşanan sıkıntıları ve çözümü için yapılabilecekleri dile getirdi. Ayrıca Meclis Üyeleri tarafından, ekonominin canlanması konusuna ek öneri olarak kozmetik alışverişindeki taksit yasağının kaldırılması konusu değerlendirildi.

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA