TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Bizim mayamız birlik ve beraberlik


26.10.2011 / VanTürkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Van'da yaşanan afetin çok büyük olduğunu belirterek, prefabrike veya kalıcı konutlar konusunda ellerinden geleni yapacaklarını söyledi.​ ​

 

HABER VİDEOSU İÇİN TIKLAYIN.

 

''Birliğe Çağrı Platformu''nu oluşturan sendika, meslek odaları, dernek ve çeşitli sivil toplum kuruluşlarının temsilcileriyle Van ve Erciş'te incelemelerde bulunan Hisarcıklıoğlu, Van Ticaret ve Sanayi Odasında, bölgedeki ticaret ve sanayi odalarının temsilcileriyle basın toplantısı düzenledi.

Hisarcıklıoğlu, toplantıdan önce kendini etkilediğini anlattığı iki görüntüyü televizyondan basın mensuplarına da izletti. İlk görüntüde bir vatandaş bütün Türkiye'nin deprem nedeniyle Van'da olduğunu, devletin her şeyi gönderdiğini, ''yardım gelmiyor'' diyenlerin yalan söylediğini dile getirdi. Diğer görüntüde ise yakınlarını kaybeden bir vatandaş, metanetini ifade etti.

Hisarcıklıoğlu, Van'a, kucaklaşmaya geldiklerini anlatarak, ''Afet çok büyük. Ancak diğer depremlere göre daha hızlı müdahale edilmiş. Bundan büyük memnuniyet duyduk'' diye konuştu.

Tüm Türkiye'nin Van'da olduğunu, acil ihtiyaçlar için harekete geçtiğini kaydeden Hisarcıklıoğlu, Van'da yapılanların zaman içinde yola girecek şekilde gittiğini söyledi. Hisarcıklıoğlu, vatandaşların da bu gayretin farkında olduğunu, acil ihtiyaçlar için tüm kurum ve kuruluşların da harekete geçtiğini, yeteri kadar yardım geldiğini ifade etti.

Esas olarak bundan sonraki sürecin ve ihtiyaçların önemli olduğunu vurgulayan Hisarcıklıoğlu, en önemli ihtiyacın çadır olacağına dikkati çekti. Prefabrike ve konteynerlerin temin edilmesi gerektiğine işaret eden Hisarcıklıoğlu, bütün bankaların, kredi borçlarını ertelemesi taraftarı olduğunu, devletin de devlete borçlar konusunda gerekli tedbirleri aldığını aktardı.

''Birliğe Çağrı Platformu'' olarak yapacakları yardımı Ankara'da değerlendireceklerini ifade eden Hisarcıklıoğlu, ''Prefabrike veya kalıcı konutlar konusunda elimizden geleni yapacağız'' dedi.

Hisarcıklıoğlu, ''Gördük ki bizim mayamız birlik ve beraberlik içinde. Bundan çok umutlandık. Daha umutlu dönüyoruz. Geleceğimiz açısından da çok umutluyuz. Bizi kimse birbirimizden ayıramaz. Allah bizi bu zor günlerde sınamasın. Esas iyi günlerde sınasın. Zor günlerde sınadığında millet olarak gerekeni yapıyoruz. Ama esas olan iyi günlerde de birlik ve bereketi ortaya çıkartmaktır'' diye konuştu.

Daha sonra bölgeden meslek ve ticaret odaları temsilcileri görüşlerini dile getirdiler. Bölgenin meslek ve ticaret odaları temsilcileri, birliktelik ruhuna vurgu yaparak, bölgede ekonominin çarklarının dönmesi için 6 aya ihtiyaç olduğunu, bunun için verilecek desteklerin önemine işaret ederek, bölgeye el atılmasını istediler.

 

Bu arada basın toplantısı sırasında şiddetli bir artçı deprem yaşandı.

 

Hisarcıklıoğlu basın toplantısının ardından bazı TV'lerin canlı yayınlarına katılarak, bölgeye ilişkin izlenimlerini aktardı. TOBB Başkanı daha sonra da Van Ticaret ve Sana​yi Odası binasındaki hasarlı alanları yakından inceleyerek, bilgi aldı.

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA