TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Birliğe Çağrı Platformu, çadırları ziyaret edip, depremzedeleri dinledi


26.10.2011 / Van ErcişTürkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ve beraberindeki Birliğe Çağrı Platformu üyeleri, 7.2'lik depremden en çok zarar gören Van'ın Erciş ilçesinde incelemelerde bulundu.​ ​

 

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu ile Birliğe Çağrı Platformu üyeleri, ilçede depremden hasar gören binalarda incelemelerde bulundu ve depremzedelerle sohbet etti.

Hisarcıklıoğlu, ilk olarak ilçedeki şehir stadyumunda kurulan çadır kenti ziyaret etti.

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, çadırda kalan depremzedelere ihtiyaçlarını sordu. ''Geçmiş olsun'' dileğinde bulunduğu depremzedelerin sıkıntılarını dinleyen Hisarcıklıoğlu, kendisine iletilen ihtiyaçların en kısa zamanda giderilmesi sözünü verdi.

-''Öncelikli ihtiyaç çadır''

Burada Hisarcıklıoğlu'na bilgi veren Türk Kızılayı Genel Müdürü Ömer Taşlı, deprem sonrasında Kızılay'ın rolünün beslenme ve barınma olduğunu söyledi.

Kızılay ekiplerinin, depremin meydana gelmesinden yaklaşık 6 saat sonra bölgeye ulaştıklarını ifade eden Taşlı, deprem sonrasında hiç kimsenin kan, tedavi ve ambulans sıkıntısı yaşamadığını bildirdi.

Van'a gelen yardımların dağıtımı esnasında yağmalama olduğu iddialarının gerçeği yansıtmadığını savunan Taşlı, ''Birkaç kişinin yaptığı hatayı, Van halkına mal etmek doğru değil. Depremzedelerin ihtiyaç duyduğu yardımların yüzde 70'i karşılandı. Bundan sonra da yardımlar organize bir şekilde devam edecek. Öncelikli ihtiyaçların başında çadır geliyor'' diye konuştu.

Taşlı, depremde zarar gören merkez köylere 2 bin 300 tane Mevlana evi gönderileceğini kaydetti.

Hisarcıklıoğlu, daha sonra Erciş ilçesindeki yıkılmış binaların olduğu bölgede incelemelerde bulundu. Erciş Kriz Merkezi'ni de ziyaret eden Hisarcıklıoğlu, yetkililerden bölgedeki durum hakkında bilgi aldı. TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu ile Birliğe Çağrı Platformu üyeleri, incelemelerin ardından Van'a hareket etti.

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA