TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

İlaç Sanayi Meclisi COVID19 değerlendirmesi yaptı


19.06.2020 / Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) İlaç Sanayi Meclisi, TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Öztürk Oran’ın ve Meclis Başkan Yardımcısı Ömer Yıldız’ın katılımıyla sektörün sorunlarını ele almak üzere video konferans aracılığıyla bir araya geldi.​

Toplantıda, COVID-19 Salgını süreçlerinin etkileri ve yaşadığımız normalleşme sürecine ilişkin sektörel değerlendirmelerde bulunuldu. Sürecin en önemli kahramanlarından biri olan ilacın, özellikle COVID 19 aşı ve ilaç hususunda her bir meclis üyesinin bağlantılı gruplarının konu ile ilgili çalışma sürecinde oldukları dile getirildi.

 

Bu süreçte sektörlerin kendi içinde; eczanelerin depolardan, depoların, üreticilerden, üreticiler dışarda etken maddenin dolar bazında yükseldiğinden içerde bütün girdilerin etkilendiğindi ifade edildi.

 

Bakanlık nezdinde yapılan çalışmalar neticesinde; devlet ve halk sağlığı ile temasta bulunularak, ilaç sektöründe çalışanların sağlık çalışanı kapsamında olabilmesi için çalışmaların yapıldığı vurgulandı.

 

Türkiye İlaç Sanayi Derneği (TİSD) ve Araştırmacı İlaç Firmaları Derneği (AİFD) üyesi genel sekreterlerinin bir araya gelerek oluşturdukları bir kurul ile COVID19 ve ilaç sektörü bağlamında yaşanan konuları bir rapor hazırlanarak, somut hale getirilmesi kararı alındı.

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA