TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Uluslararası Müteahhitlik Meclisi Covid-19 ‘un sektöre etkilerini değerlendirdi


18.06.2020 / Uluslararası Müteahhitlik Meclisi toplantısı, TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Hakan Ülken’in katılımıyla Meclis Başkanı Mithat Yenigün başkanlığında video konferans yöntemiyle gerçekleştirildi.​
“COVID-19 Salgını sürecinin müteahhitlik sektörüne etkileri” ana başlığı ile yapılan değerlendirme toplantısında,  “Salgın Döneminde Kaydedilen Gelişmeler”; “2 Nisan 2020 tarihli 2020/5 sayılı Cumhurbaşkanlığı Genelgesi Kapsamında Fesih/Süre Uzatımı Düzenlemesi” ; “Bankaların, Borç/Faiz Erteleme Ya Da Kredi Kullanma Taleplerine İlişkin Yaklaşımları”  ve “Libya ile ilgili Gelişmeler” masaya yatırıldı. 

TOBB Yönetim Kurulu üyesi Hakan Ülken, müteahhitlik sektöründe sadece bina yapan müteahhitlerin mücbir sebep kapsamına alındığını; yol, baraj, metro inşaatı gibi büyük proje firmalarının mücbir sebep kapsamına alınmamasının sektörü üzdüğünün bilincinde olduklarını ifade etti. Ülken, “TOBB olarak Türk özel sektörünün lokomotifi olan müteahhitlik ve inşaat sektörünün yanında olduğumuzu bilmelisiniz” dedi. 

Meclis Başkanı Yenigün de COVID 19 salgını nedeniyle mücbir sebep kapsamına alınmamasına rağmen hizmete devam eden inşaat sektörünün giderlerinin arttığını, şantiyelerde salgına mahal vermemek için yapılan önlemlerin maliyeti arttırdığını belirtti. 

Dezenfektan, 4 saatte bir maske değişimi, plastik yemekhane ürünlerinin kullanılması (bardak, çatal, kaşık bıçak, tabak vb.), şantiyelerde nakliye ve yatakhane maliyetlerinin artışı ile iş bitirme sürelerinin uzaması nedeniyle sektörün desteklenmesi gerektiği Meclis Üyeleri tarafından dile getirildi. 

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA