TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Gıda Sanayi ve İçecek Sanayi Meclisleri Covid-19 süreci sonrası stratejileri görüşmek için bir araya geldi


17.06.2020 / Türkiye Gıda Sanayi ve Türkiye İçecek Sanayi Meclisleri, tüm dünyayı etkisi altına alan covid-19 salgınının sektörel etkilerini ve bu konudaki stratejileri görüşmek üzere video konferans yöntemiyle biraraya geldi. TOBB Yönetim Kurulu Üyeleri Cengiz Günay ve Özer Matlı’nın da katılım sağladığı toplantı, açılış konuşmalarıyla başladı.​
Özer Matlı, konuşmasına gıda sanayi ve içecek sanayi sektörlerinin önemine değinerek başladı. Matlı, bünyesindeki Ar-Ge merkezleri, coğrafi işaret ürünleri ve uluslararası markalarıyla bugün ülke ekonomisine en çok katkı sağlayan sektörlerin arasında yer alan gıda ve içecek sanayinin, sanılanın aksine pandemi sürecinden etkilenen sektörlerden olduğunu belirtti. 

Matlı, turizm sektörünün durması ve zorunlu olarak kapanan işyerlerinin, özellikle talep yönünde ciddi bir düşüşe sebep olduğunu, firmaların üretim kapasitelerini azaltmak zorunda kaldığını ifade etti. Özer, Matlı, bu sürecin sektörlerde en az hasarla atlatılması ve kademeli olarak normalleşme sürecine geçilebilmesi için çalışmalara tüm hızıyla devam ettiklerini hatırlattı.

Hem iç talebin canlandırılması, hem de sağlık kurallarından ödün vermeden işbaşı yapılabilmesine yönelik hükümetin bir dizi önlem aldığını, TOBB olarak özellikle normalleşme süreciyle birlikte işbaşı yapacak sektörlere yönelik kural ve rehberleri Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kuruluyla birlikte belirlediklerini aktaran Matlı, pandemi sürecinin henüz bitmediğine de dikkat çekerek, her bir üretim tesisinin bu rehberleri baz alarak, sosyal mesafe kurallarını gözetmesi ve kendi kurallarını koyması ve uygulamasının önem arz ettiğini hatırlattı. Değerli vakitlerini ayırıp toplantıya katılan tüm üyelere teşekkür ederek sözlerine son verdi.

TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Cengiz Günay yaptığı açılış konuşmasında, daha önce eşi benzeri görülmemiş bir sürecin içinden geçildiğini belirterek, TOBB olarak sürecin başından itibaren, Oda Borsalar ve Sektör Meclislerinden gelen talepleri derleyerek TOBB Başkanı M.Rifat Hisarcıklıoğlu önderliğinde ilgili Bakanlıklara ilettiklerini ve iletmeye devam edeceklerini hatırlattı. 

TOBB olarak yapılan çalışmalardan bahseden Günay, krizin başlangıcında 70 maddelik bir öneri paketinin hükümete sunulduğunu ve Sayın Cumhurbaşkanı ve Sayın Bakanların yoğun gayretleriyle, taleplerin tek tek çözüldüğünü ve çözümlenmeye de devam ettiğine dikkat çekti.

Günay, bu süreçte Sektör Meclislerinin, video konferans yöntemiyle ilgili Bakanlara bölgesel ve sektörel taleplerini birebir aktarabildiğini ve aktarılan her konunun TOBB olarak takipçisi olduklarını belirtti. 

Gıda Sanayi Meclis Başkanı Necdet Buzbaş ve İçecek Sanayi Meclis Başkanı Feyhan Yaşar başkanlığında, İçecek Sanayi Meclis Danışmanı Prof. Dr. Nevzat Artık moderatörlüğünde her bir sektör temsilcisi bu süreç ile ilgili görüşlerini ve önerilerini aktardı.

Meclis Başkanı Buzbaş, Cumhurbaşkanlığı Bilim, Teknoloji ve Yenilik Politikaları Kurulu (BTYPK)’nun hem mevcut salgın durumunun etkilerine hem de uzun vadede dünyada ortaya çıkabilecek yeni kriz senaryolarının bertaraf edilebilmesine odaklanarak, 5 stratejik alanda başlattığı kısa, orta ve uzun vadeli politika çalışmalarını hatırlatarak gıda arz güvenliğinin de bu başlıkta yer aldığını belirtti. Gıdada çeşit ve yeterlilik analizi yaparak oluşacak gıda envanteriyle, yurtiçi ihtiyacı belirledikten sonra üretimin fazlasını ihraç etmenin hedeflendiğini, bu noktada özellikle protein kaynağımız olan hayvanların yemi ve bitkisel yağın yerel olarak yetiştirilmesine yönelik planlama yapılmasının önemine dikkat çekti.

Meclis Üyesi Tahir Büyükhelvacıgil, Necdet Buzbaş’ın bahsettiği BTYPK’da Gıda Arz Güvenliği Çalışma Grubu üyesi olduğunu ve bu konuda birçok toplantı yaptıklarını, Temmuz ayı sonuna kadar Covid-19 sonrası gıda arz güvenliğinin sağlanmasında neler yapılabileceğine dair kısa ve net öneriler sunacaklarını aktardı. Geri Kazanım Katılım Payı (GEKAP) konusunu da gündeme getiren Büyükhelvacıgil, sektörün önemli bir çıkmazı haline gelen GEKAP uygulamasının tamamen kaldırılmasını arzu ettiklerini ifade ettikten sonra sözlerini, bahsedilen bütün bu konuların yanında fahiş fiyat konusunun çözümüne yönelik gösterdiği üstün gayretinden dolayı TOBB Başkanı M.Rifat Hisarcıklıoğlu’na müteşekkir olduklarını belirterek tamamladı.

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA