TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Toprak Sanayi Ürünleri Meclisi gündemi değerlendirdi


15.06.2020 / Türkiye Toprak Sanayi Ürünleri Meclisi toplantısı, Meclis Başkanı Başoğlu’nun başkanlığında, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Yönetim Kurulu Üyesi Şaban A. Karamehmetoğlu’nun katılımıyla gerçekleştirildi. Toplantıda sektöre yönelik önemli gelişmeler değerlendirildi.​
Şaban A. Karamehmetoğlu, sektör temsilcileriyle bir arada olmaktan duyduğu memnuniyeti ifade ederek, ülkenin her kesimini etkileyen COVID-19 sürecinde TOBB olarak talepleri büyük bir titizlikle topladıklarını ve her zaman sektörün yanında olduklarını dile getirdi. 

Meclis Başkanı Kadir Başoğlu da Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez ve Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ile gerçekleştirilen ve Bakanlara sunulan sektör sorunlarına ilişkin bilgi verdiği toplantıda; TOBB’un sektörel sorunların çözümüne yönelik tüm imkânlarını seferber ettiğini ve bu kapsamda gelen sorunların kamu kurum/kuruluşlarına, gece gündüz demeden, titizlikle aktarılıp takip edildiğini aktardı. Başoğlu, sektör temsilcileri ve sanayiciler olarak bu süreçte TOBB’un destekleri ve her konuda yanlarında olduğu için teşekkürlerini iletti.
 
Başoğlu, sektörün Çevre ve Şehircilik Bakanlığıyla bölünmez bir parça olduklarını, bu yüzden TOBB çatısı altında, ilgili Bakanlıkla sektör temsilcilerin biraraya gelip sorunların birebir aktarılabileceği bir platformun gerektiğini belirtti. Covid-19 kapsamında alınan önlemler ve salgının sektöre olan etkileri istişare eden Başoğlu,  2018 yılındaki krizle birlikte küçülmeye giden sektörün, pandemi ile durma noktasına geldiğini dile getirdi. Başoğlu, konut kredilerinde faizlerin düşmesiyle, inşaat sektöründeki talepteki artışın sektörün önünü açtığının müjdesini verdi.

Toplantıda, Meclis Üyeleri, pandemi sürecinde inşaat malzemesinin mücbir sebep kapsamı dışında kalmasının olumsuz etkilerini aktardı. Ayrıca Üyeler, Otopark Yönetmeliğinin süresinin uzatılmasının konut kredileriyle birlikte gelen hareketin devamının sağlanması noktasında gerekli olduğunun altını çizdi.

Toplantıda son olarak Meclis Üyeleri tarafından YEKDEM maliyetlerinin sanayiciye çok büyük bir yük olduğu ve bu konuda Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığına girişimlerde bulunulması kararı alındı.

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA