TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye İklimlendirme Meclisi toplandı


14.05.2020 / Türkiye İklimlendirme Meclisi, Meclis Başkanı Zeki Poyraz Başkanlığında, TOBB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Selçuk Öztürk’ün katılımıyla yapıldı.​

COVID 19 sürecini değerlendiren Meclis Üyeleri normalleşme sürecini planladı. Sektörün ilişkili olduğu sektörlerle birlikte nasıl bir yön çizmesi gerektiği, dikkat edilmesi gereken konu başlıkları ve bu süreçte ihtiyaç duyduğu destek üzerine görüşmede bulunan Meclis Üyeleri, iç hava kalitesi ile alakalı yanlış ve gerçek olmayan bilgi kirliliği olduğunu vurguladı.

 

Normalleşme sürecinde iç hava kalitesi ve sağlıklı yaşam alanları için sektörün yol haritası üzerine çalışma başlatıldığını duyurdu. Sektör temsilcileri, kontrolün bırakılmaması gerektiğini ve sürecin kademeli bir şekilde yönetilmesine ihtiyaç duyulduğunu belirtti.

 

COVID 19 sürecinde hammadde ürünlerine getirilen ek verginin sektörün üretim kapasitesine olumsuz etki ettiğini belirten Meclis Üyeleri, ihracatın da bu durumdan zarar göreceğini ifade etti. Ek vergilerin yanı sıra Yunanistan’dan ithal edilen bakır boruya uygulanan anti damping vergisinin sektörün tedarik zincirinde bölünmeye neden olduğunu ifade edildi. Meclis Başkanı Zeki Poyraz, konunun Ticaret Bakanlığına aktarıldığı bilgisini verdi.

 

MYK’nın onay sürecinde olan ulusal yeterlilik hazırlıklarına ilişkin bilgi alan Meclis, COVID 19 süreci ile birlikte yaşanacak değişimlere ilişkin değerlendirmede bulundu. COVID 19 ve benzeri gelebilecek yıkımlar karşısında hazırlıkla olabilmenin temellinde kurumsallaşmanın, yenilikçi teknolojik yapının olduğunu ifade eden sektör temsilcileri strateji belgesinde belirlenen “Kurumsal Ol! Ar-Ge- Yap! İhracat Yap!” mottosunun önemine değindi. 

 

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA