TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Otomotiv Ticaret Meclisi İzmir’de toplandı


21.02.2020 / İzmirTürkiye Otomotiv Ticaret Meclisi, TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Mahmut Özgener ve Meclis Başkanı Yüksel Mermer eş başkanlığında Meclis Üyelerinin katılımıyla İzmir Ticaret Odası’nda toplandı.​
Toplantıda Gelir İdaresi Başkanlığı Grup Başkanı Nuray Serdaroğlu Erbil, matrah eşitliğinin güncellenmesi ile ilgili bir konularının gündemlerinde olmadığını söyledi. 

TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Mahmut Özgener, tahmini pazar büyüklüğünün belirlenirken sektöre sorulmasını talep ederek ve bu yönde ÖTV tahminlerinin belirlenmesi için de bir çalışma grubu oluşturulmasını önerdi. 

Ticaret Bakanlığı Elektronik Ticaret Dairesi Başkanı M. Mücahit Arvas, Ticari İletişim ve Ticari Elektronik İletiler Hakkında Yönetmelik ile ilgili olarak, “Ticaret Bakanlığı tarafından ulusal bir ticari elektronik ileti yönetim sisteminin kurulmasına karar verilmiş ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği görevlendirilmiştir. İleti Yönetim Sistemi A.Ş. bir TOBB iştiraki olarak bu amaçla kurulmuştur. İleti Yönetim Sistemi, Hizmet Sağlayıcılar'ın arama, mesaj ve e-posta gibi farklı tipte ileti izinlerini saklayıp yönetebilecekleri, alıcıların verdikleri izinleri görüntüleyip kaldırabilecekleri, izinsiz gönderimleri şikâyet edebilecekleri, kamunun ise ileti şikâyetlerini ve şikâyete konu iznin durumunu görüntüleyebilecekleri, web sitesi, kısa mesaj numarası ve çağrı merkezi üzerinden hizmet verecek, tüm izinleri zaman damgasıyla kayıt altına alıp güvenli biçimde saklayacak ulusal veri tabanı sistemidir” diyerek Meclis Üyelerini bilgilendirdi. 

Bir sonraki Meclis toplantısına İleti Yönetim Sistemi Anonim Şirketi’nden bir temsilci istenmesine karar verildi.

Ticaret Bakanlığı Ticaret Uzmanı Fatih Okay,  İkici El Motorlu Araçların Ticareti Yönetmeliği ile ilgili olarak, yönetmeliğin yürürlükte olduğunu, Bakanlığın yetki vermeye devam ettiğini, 2020 yılı sonuna kadar geçiş süresi öngördüklerini, önce işyeri açma kapama ruhsatının alınarak, sonrasında da yetki belgesinin verildiğini belirtti.

Öte yandan toplantıda, çalınan araçlarla ilgili Adalet Bakanlığı Genel Müdür Yardımcısı Abuzer Yazıcıoğlu ve Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi Direktörü Salih Taşyon bilgilendirme yaptı.  2. el araç satışları Noter sözleşmelerinde aracın geçmişe yönelik hasar kayıtlarının gösterilmesi gündem maddesi ile ilgili, Türkiye Sigorta Birliği Koordinatörü Ahmet Gökdağ ve Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi Direktörü Erkan Şen’in görüşleri alındı. Noterler Birliği Başkan Yardımcısı Cemal Afacan’ın da katıldığı toplantıda, Meclis Üyeleri noterlerle ilgili sıkıntılarını paylaştı. Bakım Onarım Yönetmeliği hakkında görüşlerin alındığı toplantı, sektörün en önemli sorun ve çözüm önerilerinin belirlenmesi için çalışılması öneriyle sonlandırıldı. 

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA