TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

İslam dünyasının kalkınması ve gelir farkının azaltılmasında anahtar, girişimci orta sınıf


16.10.2011 / Cidde / Suudi ArabistanTOBB Başkanı ve İslam Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Vekili M. Rifat Hisarcıklıoğlu, 48 En Az Gelişmiş Ülke arasında 22 İslam ülkesinin bulunmasından ve en zengin İslam ülkesi ile en fakir İslam ülkesi arasındaki gelir farkının 220 kat olmasından rahatsızlık duyduğunu belirterek şöyle konuştu:​ ​


“İslam ülkelerinde girişimciliğin ve dolayısıyla özel sektörün hızlı bir şekilde gelişmesi gerekir.  Bu zenginleşmek için de demokratikleşmek için de anahtar önemdedir. Ticaretin önündeki engellerin kaldırılmasıyla bu alanda önemli bir adım atılmış olacaktır.”


TOBB Başkanı ve İslam Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Vekili M. Rifat Hisarcıklıoğlu, TOBB-İslam Kalkınma Bankası İşbirliği Anlaşması 2011 yılı İkinci Gözden Geçirme Toplantısı kapsamında Cidde’yi ziyaret etti. Hisarcıklıoğlu ziyaret kapsamında; İslam Kalkınma Bankası Başkanı Dr. Ahmed Mohammed Ali, İslam Kalkınma Bankası Başkan Yardımcısı Dr. Ahmet Tıktık, İslam Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Şeyh Salih Kamil ve İslam İşbirliği Teşkilatı Genel Sekreteri Prof. Dr. Ekmeleddin İhsanoğlu ile ikili görüşmeler gerçekleştirdi.

- “Özel sektörün sorumluluğu büyük”

İslam Kalkınma Bankası -  TOBB işbirliği kapsamında, 2011 yılında gerçekleştirilen projeler ve 2012 yılı için iş planının ele alındığı toplantıda, Hisarcıklıoğlu, 48 En Az Gelişmiş Ülke arasında 22 İslam Ülkesinin bulunmasından ve en zengin İslam ülkesi ile en fakir İslam ülkesi arasındaki gelir farkının 220 kat olmasından rahatsızlık duyduğunu ve TOBB-İslam Kalkınma Bankası İşbirliği’nin bu olumsuz tablonun düzeltilmesi açısından önemli bir işlevi yerine getireceğini ifade etti.

Hisarcıklıoğlu, bu hedefin gerçekleştirilmesi için İslam ülkelerinde girişimci orta sınıfın varlığının ve geliştirilmesinin anahtar önemde olduğunu vurgulayarak, TOBB – İslam Kalkınma Bankası işbirliğinde özel sektörün ve buna bağlı olarak oda sisteminin geliştirilmesine yönelik projelerin son derece önemli olduğunu ifade etti.       
           
Hisarcıklıoğlu ayrıca, TOBB tarafından koordine edilen Ankara Forumu ve İstanbul Forumu çalışmaları ile Tarihi İpek Yolu’nun canlandırılmasına ilişkin TOBB’un vizyonu ve çalışmaları hakkında bilgi verdi.

İslam Kalkınma Bankası Başkanı Dr. Ahmed Mohammed Ali de TOBB ile işbirliğinin, İslam Kalkınma Bankası’nın misyonunu gerçekleştirmesine katkı sağladığını ifade ederek, işbirliğine verdiği önem ve gerçekleştirdikleri somut projeler için Hisarcıklıoğlu’na teşekkür etti. İşbirliği süresince elde edilen başarıların sadece başlangıç olduğunu ifade eden Ahmed Mohammed Ali, bu sürecin devamında birlikte çalışılarak İslam ülkelerinin kalkınmasına daha faydalı olunacağına inandığını belirtti.

-Ticaretin önündeki engelleri aşmak önemli

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, Ekmeleddin İhsanoğlu’nun konutunda gerçekleşen görüşmede ise, TOBB tarafından İslam Odası ile işbirliğinde ve İslam Kalkınma Bankası ile birlikte gerçekleştirilen çalışmalar hakkında bilgi verdi. Görüşmede Hisarcıklıoğlu şu tespitlerde bulundu:

“İslam ülkelerinde girişimciliğin ve dolayısıyla özel sektörün hızlı bir şekilde gelişmesi gerekir.  Bu zenginleşmek için de demokratikleşmek için de anahtar önemdedir. Ticaretin önündeki engellerin kaldırılmasıyla aslında bu alanda önemli adım atılmış olacaktır.”

Hisarcıklıoğlu ayrıca, İslam İşbirliği Teşkilatı Üyesi Ülkeler Arasında Tercihli Ticaret Sisteminin (TPS-OIC) yürürlüğe girmesinin taşıdığı önemin de altını çizdi. Görüşmede Hisarcıklıoğlu, Ekmeleddin İhsanoğlu’na TOBB’un Tarihi İpek Yolu ve İslamabad-İstanbul Tren Yolu projeleri hakkında bilgi vererek destek talep etti.

Ekmeleddin İhsanoğlu, TPS-OIC’in yürürlüğe girmesi için ülkelerin taviz listelerini bir an önce iletmeleri gerektiğini belirterek, anlaşmanın yürürlüğe girmesiyle ticaretin önündeki engellerin kaldırılmasında önemli adımın atılmış olacağını ifade etti.

Ayrıca, İslam İşbirliği Teşkilatı tarafından “pamuk” ve “tarımsal gıda” sektörlerinde sürdürülen projeler hakkında TOBB’un katılım ve desteğini talep etti.

-Bölgedeki refah ekonomik gelişim için önemli

Cidde ziyareti çerçevesinde Hisarcıklıoğlu son olarak, İslam Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Şeyh Salih Kamil ile çalışma yemeğinde bir araya geldi. Burada yaptığı konuşmada bölgedeki son gelişmeleri değerlendiren Hisarcıklıoğlu, ekonomik gelişmenin sağlanması için bölgenin istikrar ve refaha kavuşmasının önemli olduğunu vurguladı. Hisarcıklıoğlu, TOBB-İslam Kalkınma Bankası işbirliği kapsamında gerçekleştirilen projeler hakkında bilgi vererek, bu projelerin gerçekleştirilmesindeki desteğinden dolayı Şeyh Salih Kamil’e teşekkür etti. Görüşmede ayrıca, İslam Ticaret ve Sanayi Odası Tüzük çalışmaları hakkında görüş alışverişinde bulunuldu.

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA