TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

İlerleme raporu Türkiye – AB ilişkilerine yeni bir vizyon getirmiyor


12.10.2011 / AnkaraAvrupa Komisyonu’nun yayımladığı, Türkiye için İlerleme Raporu ve Strateji Belgesini değerlendiren TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, ilerleme raporu ve strateji belgesinin, Türkiye’nin Avrupa Birliği katılım sürecinin mevcut seyrini değiştirecek, Türkiye’nin AB katılım sürecini hızlandıracak bir vizyon içermediğini söyledi. ​ ​


Hisarcıklıoğlu, “Oysa, Türkiye’nin AB yolculuğunun gerektirdiği reform sürecini çok daha süratle yerine getirebileceğine inanıyoruz” dedi

Avrupa Komisyonu’nun aralarında Türkiye’nin de yer aldığı aday ülkelerdeki gelişmeler konusunda Avrupa Konseyi’ne ve Avrupa Parlamentosu’na düzenli raporlar hazırladığını hatırlatan TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu şunları söyledi:

“Türkiye’nin iktisadi, sosyal ve siyasi dönüşüm sürecinin değerlendirilmesi, sağlanan gelişmenin ortaya konması, yanlış uygulamaların ve eksikliklerin analizinin yapılması ve atılması gereken adımların ortaya konulması açısından İlerleme Raporu son derece önemli bir fonksiyonu yerine getiriyor. İlerleme Raporu ile Avrupa Birliği katılım sürecinin, Türkiye’nin dönüşüm süreci açısından bir ‘çıpa’ olduğunu görüyoruz.

Ancak, ‘AB Çıpası’nın gücü, üyelik müzakerelerinin seyri ve aday ülkeye verilen perspektif ile doğrudan bağlantılıdır. Maalesef, Türkiye için AB çıpası, 1999-2004 arasında olduğu kadar güçlü değildir. Türkiye’nin katılım müzakerelerinin tamamlanması için takvim belirlenememiştir. Türkiye’nin AB üyeliği için bir hedef tarih ortaya konulamamıştır. Türkiye’nin müzakerelere açabileceği fasıl sayısı, siyasi nedenlerle son derece kısıtlı bir sayıya indirgenmiştir.  Dolayısıyla, biz İlerleme Raporunda yer verilen Türkiye’nin performansına biraz da bu yönüyle bakılması gerektiğini düşünüyoruz.


İlerleme raporu ve strateji belgesi, maalesef Türkiye’nin Avrupa Birliği katılım sürecinin mevcut seyrini değiştirecek, Türkiye’nin AB katılım sürecini hızlandıracak bir vizyon içermemektedir.

Oysa Türkiye’nin AB yolculuğunun gerektirdiği reformları çok daha süratle yerine getirebileceğine inanıyoruz. Türkiye’nin ekonomik, sosyal ve siyasi reformları için Avrupa Birliği önemini korumaktadır.”

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA