TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Kız Kardeşim Projesi – Kadın Girişimciler ile İlham Buluşması Diyarbakır’da yapıldı


07.02.2020 / DiyarbakırTürkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) liderliğinde, kadınların ekonomik hayata katılım konusunda gerekli bilgi ve becerilerle donatılarak toplumsal ve ekonomik konumlarının güçlendirilmesi ve ekonomik kalkınmada aktif rol almalarının sağlanması amacıyla, Habitat Derneği, Coca-Cola Türkiye ve İstanbul Teknik Üniversitesi işbirliği ile Kız Kardeşim Projesi yürütülüyor.​

Bu kapsamda Diyarbakır Borsası ve TOBB Diyarbakır Kadın Girişimciler Kurulu ev sahipliğinde Kız Kardeşim Projesi Kadın Girişimciler ile İlham Buluşması 05 Şubat 2020 Çarşamba günü Diyarbakır’da Diyarbakır Ticaret Borsasında (DTB) yapıldı.

 

DTB Konferans Salonunda gerçekleşen panele TOBB Yönetim Kurulu Üyesi ve Diyarbakır Ticaret Borsası Başkanı Engin Yeşil, Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO) Başkanı Mehmet Kaya, Yönetim Kurulu Üyeleri ve iş kadınları katıldı.

 

Açılışta konuşan Diyarbakır Ticaret Borsası Başkanı (DTB) Engin Yeşil, Teknolojinin hızla değiştirdiği günümüz dünyasında kadınların ekonomik hayata etkin katılımları için iletişim teknolojilerinden etkin şekilde yararlanmaları, temel finansal konularda bilinçlenmeleri ve girişimcilik becerilerini güçlendirmeleri gerektiğini söyledi.

 

Kız kardeşim projesinin de tüm bu hususlarda eğitim sağladığını da anlatan Yeşil, “bugüne kadar 20000 kadına eğitim verilmiştir. 2020 yılında da 10.000 kadına daha eğitim verilmesi hedeflenmektedir. Kadınların geleceğe bakışı, yeniçağa uyum sağlama becerileri ülkemizi daha zengin yarınlara taşıyacak. Kız Kardeşim Projesi, Birleşmiş Milletler ’in 17. Sürdürülebilir Kalkınma Hedefinin 8’ine doğrudan katkı yapan bir proje. Kadın-erkek eşitsizliğini azaltmayı hedefliyor. Kadın girişimciliğini artırmayı ve çocukların daha iyi bir geleceğe kavuşmasını hedefliyor. Sürdürülebilir kalkınma için özel sektör-sivil toplum işbirliğini öne çıkarıyor. Daha güçlü ve zengin bir Türkiye ancak kadınların hak ettikleri yere gelebilmesiyle mümkün olacaktır. Şunu unutmayalım aklın başarının ve ekonominin cinsiyeti olmaz. Kendini geliştiren, içindeki potansiyeli ve enerjiyi açığa çıkaran kadınlar, öncelikle kendilerine, çocuklarına ve ailelerine, ardından da topluma daha faydalı olacaktır. Bu duygu ve düşüncelerle, bugün salona dinleyici olarak gelen kadınları, başarılı bir girişimci olarak, kendi başarı hikâyelerini anlatmak üzere gelecekte yeniden burada görmeyi umut ediyorum’’ şeklinde konuştu.


Diyarbakır Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Zülal Koç ise yaptığı konuşmasında çalışma hayatında karşılaştığı zorlukları ve başarısını anlatarak kendi yaşantısında zorluklarla nasıl mücadele ettiğini belirtti. Diyarbakır’da kadın girişimcilerin içinde yer almasını umduğu bir çok projeyi başlattıklarını ve bir çok sivil toplum örgütünde kadınların aktif rol almalarını sağlayacak aktiviteler gerçekleştirdiklerini söyledi. Koç konuşmasını “Buradan girişimci kadınlarımıza sesleniyor ve çağrı yapıyorum. Hiçbir şey başlarken kolay değil. Kadının üretici zekasını ortaya koyduğunda başaramayacağı hiçbir şey yok. Cesaret en çok kadına yakışır. Bu kurul bizler için kuruldu, bizlerle büyüyecek. Lütfen bize ulaşın , yaptıklarımız ve yapacaklarımız ile örnek olalım.” diyerek sonlandırdı.

 

Yapılan konuşmaların ardından Habitat Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Sezai Hazır moderatörlüğünde, Coca Cola Türkiye, Kafkaslar ve Orta Asya Bölgesi Teknik İşler Direktörü Canan Kestane ve İTÜ İletişim ve Pazarlama Direktörü Rektör Danışmanı Gülname Turan’ın katılımlarıyla bir panel gerçekleştirildi.

 

TOBB Kadın Girişimciler Kurulu üyeleri; The House Cafe Kurucu Ortağı Canan İşmen ve  Mapsis Havacılık ve Savunma Sanayi A.Ş Kurucusu Filiz Akkaş İlham Veren Kadın Girişimciler bölümünde konuşurken,  TESEV Araştırma Direktörü Itır Erdoğan ve Marka Danışmanı Banu Samancı da toplantıda birer sunum gerçekleştirdiler. 

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA