TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Savunma Sanayi Meclisi, sektörün sorun ve çözüm önerilerini istişare etti


25.12.2019 / AnkaraTürkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Savunma Sanayi Meclis Toplantısı, Meclis Başkanı Yılmaz Küçükseyhan başkanlığında, Meclisten Sorumlu TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Büyüksimitci, Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir ve Türk savunma ve havacılık sanayisi firmalarının üst düzey temsilcilerinin katılımıyla gerçekleştirildi.​
Toplantı, Meclis Başkanı Küçükseyhan’ın açılış konuşması ile başladı. Meclis Başkanı yaptığı konuşmada sektörle ilgili genel değerlendirmelerde bulundu.

TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Büyüksimitci, konuşmasına TOBB Başkanı M.Rifat Hisarcıklıoğlu’nun selamlarını ileterek başladı. Mehmet Büyüksimitci, savunma sanayi sektörünün ülkedeki en önemli ve kritik sektörlerin başında geldiğini ve savunma sanayinde yerlilik oranının yüzde 70’lere yaklaştığını ifade etti. Büyüksimitci ayrıca Meclis üyeleriyle birlikte olmaktan duyduğu memnuniyeti ifade etti.

Savunma Sanayi Başkan Yardımcısı Celal Sami Tüfekçi, SSB olarak yürütülen ve hayata geçirilen faaliyetler konusunda bilgileri katılımcılarla paylaştı. Tüfekçi, sektörün 2019 yılı güncel ihracat rakamının 2,7 milyar dolara ulaştığını belirtti. 2023 hedeflerine ulaşmak için tüm sektörün birlikte çalışması gerektiğini ifade eden Tüfekçi, Ankara Uzay ve Havacılık İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’nde (HAB), Savunma Sanayii Başkanlığının bünyesinde yeni bir teknopark kurulacağını da açıkladı.

Sektörün sorun ve çözüm önerilerinin istişare edildiği toplantıda, Meclis Başkanlık Divanı sektörün sorun ve çözüm önerilerini katılımcılarla paylaştı. Meclis Başkanı Yılmaz Küçükseyhan, sektörün sorunlarını çözmek için ellerini her zaman taşın altına koyacaklarını belirtti. Sunulan sorun ve çözüm önerileri ilgili kamu kurum ve kuruluşları temsilcileri ve firma yetkilileriyle istişare edildi.

Kapanış kısmında söz alan Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir yaptığı konuşmada, “2023 hedeflerini hep birlikte gerçekleştireceğiz.” diyerek SSB’nin YETEN ve EYDEP programlarından bahsetti. Toplantıda sunulan sorun ve çözüm önerilerine dair madde madde değerlendirmelerini paylaşan Prof. Dr. Demir, daha sonra Meclis üyelerinin sorularını yanıtladı. 

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA