TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Dayanıklı Tüketim Sektörü 2019 yılını değerlendirdi


19.12.2019 / İstanbulTürkiye Dayanıklı Tüketim Malları Meclisi, yılsonu toplantısını TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Oğuzhan Ata Sadıkoğlu ve Meclis Başkanı Fatih Kemal Ebiçlioğlu Başkanlığında Meclis Üyelerinin katılımlarıyla İstanbul’da gerçekleştirdi.​
TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Sadıkoğlu, Dayanıklı Tüketim Malları meclisi toplantılarının süreklilik arz etmesi ve bu toplantılarda üyelerin, son derece önemli olan güncel meseleleri gündeme taşımasından duyduğu memnuniyeti aktardı.

2019 yılının değerlendirmesinin yapıldığı toplantıda, beyaz eşya ana ve yan sanayi, tüketici elektroniği ve küçük ev aletleri sektörlerinde faaliyetlerini sürdüren üyelerin her biri 2020 yılı beklentilerini aktardı. 

Beyaz eşya sektörünün aylık verilerinin de paylaşıldığı toplantıda, geçen yılın Kasım ayına göre ihracatta %6’lık bir düşüş, üretimde ise %1’lik artış yaşandığından bahsedildi. Aralık ayında ise dönem ortasına göre daha olumlu rakamlara ulaşılmasının beklendiği ifade edildi. 2020 yılı beklentileri konuşulduğunda, AB’de çelikte kota misillemesi yapılması durumunun kritik olduğuna dikkat çekildi.

Meclisin 2020 çalışma konularının da masaya yatırıldığı toplantıda, piyasa gözetim ve denetim stratejisinin yeniden oluşturulması çalışmalarında sektör temsilcilerinin doğrudan yer almasının gerekliliğinden bahsedildi. Çevre, enerji verimliliği gibi konularda mevzuat takibi ve Bakanlıklara yapılan ziyaretlerin yanında teknik etkinliklerin düzenlenmesinin gerek kamu ile işbirliği gerekse farkındalığın arttırılması için son derece önemli olduğuna dikkat çekildi.

Sonrasında, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Uzmanı Özkan Özkara tarafından 1 Mart 2021 itibariyle AB ile eş zamanlı olarak değişecek olan enerji etiketlerine yönelik hazırlanan Enerji Etiketlemesi Çerçeve Yönetmeliği, Enerji Etiketlemesi ve Çevreye Duyarlı Tasarım Gereklilikleri Uygulama Tebliğlerinin yanında Bakanlığın yeni mevzuatlar kapsamındaki çalışmaları ve hedefleri hakkında bilgi verildi.

Meclis Başkanı öncülüğünde, 2019 yılı boyunca üyelerinin özverili çalışmasını kutlamak, yeni yıla motivasyon ve keyifle başlamak adına pasta kesilerek, toplu hatıra fotoğrafı çekildi.

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA