TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Kâğıt ve Kâğıt Ürünleri Sanayi Meclisi sektördeki gelişmeleri değerlendirdi


18.12.2019 / İstanbulTürkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Türkiye Kâğıt ve Kâğıt Ürünleri Sanayi Meclisi toplantısı, TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Engin Yeşil ve Meclis Başkanı Erdal Sükan başkanlığında özel sektör temsilcilerinin yüksek katılımlarıyla TOBB İstanbul Hizmet Binası’nda toplandı.​

TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Engin Yeşil açılış konuşmasında; TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nun selamını getirdiğini ve sektörün sorunlarının TOBB olarak her zaman takipçisi olduklarını dile getirdi.

 

Toplantının ilk gündem maddesinde Meclis Başkanı Erdal Sükan, Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan Çevrenin Korunması Yönünden Kontrol Altında Tutulan Atıkların İthalat Denetimi Tebliği (Ürün Güvenliği ve Denetimi: 2020/3) hakkındaki çalışmalar konusunda bilgilendirmede bulundu. Tebliğde yapılan değişiklikler hakkında detaylar veren Sükan; Tebliğin 1 Ocak 2020 tarihinden itibaren geçerli olacağını vurguladı.

 

Toplantıda daha sonra, atık kâğıt toplama sisteminin sürdürülebilirliği ve maliyetinin azaltılması konusunda yapılabilecekleri Meclis Üyeleriyle istişare edildi. Meclis Üyeleri, kaynağında ayrıştırma ve Belediyelerin toplama sisteminde daha etkin olması konusunun altını çizdi.

 

Üçüncü gündem maddesinde Meclis Başkanı Erdal Sükan ve Meclis Danışmanı Sedef Zaimoğlu Çevre ve Şehircilik Bakanlığına gerçekleştirmiş oldukları ziyaretin detaylarını katılımcılarla paylaştı. Ziyarette atık su çamurunun çözünmüş organik karbon kriteri ve “Su Kirliliği Yönetmeliği” çalışmalarında gelinen nokta konusunda bilgi aldıklarını aktaran Meclis Başkanı Sükan, çalışmalarla ilgili Meclis Üyelerinin fikirlerini aldı.

 

Medipol Üniversitesi tarafından yürütülen “Sera Gazı Ulusal Katkı Hedefinin Gerçekleştirilmesi için Kapasite Geliştirme ve İzleme Projesi” ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yürütülen “ Karbon Piyasalarına Hazırlık Ortaklığı Projelerinin” ilerleyiş süreçlerini aktaran ve sektör tarafından alınan veriler doğrultusunda hazırlanan tabloları paylaşan Meclis Danışmanı, her iki projenin de sektör açısından önemine bir kez daha değindi.

 

TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Engin Yeşil yaptığı kapanış konuşmasında tüm katılımcıların yeni yılını kutladı. Yeni yılın sektöre ve ülkemize hayırlı olması temennilerini iletti.

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA