TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Eğitim Meclisi, özel eğitim konusunu masaya yatırdı


14.11.2019 / AnkaraTürkiye Eğitim Meclisi toplantısı, Meclis Başkanı Dr.Yusuf Ekinci başkanlığında, TOBB Genel Sekreter Yardımcısı Cengiz Delibaş ve MEB Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürü Prof. Dr. Ahmet Emre Bilgili'nin de katılımıyla gerçekleştirildi. TOBB Sosyal Tesislerindeki toplantıda kamu ve özel sektör kuruluşlarının temsilcileri yer aldı.​
Meclis Başkanı Dr.Yusuf Ekinci, görüşülecek olan gündem maddelerinin sektör için büyük önem arz ettiğini belirterek sözü Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürüne bıraktı.

Genel Müdür Bilgili, sözlerine özel eğitimin böyle bir platformda ele alınmasından duyduğu memnuniyeti ifade ederek başlayarak MEB Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü hakkında bilgilendirmede bulundu. Bilgili, Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü faaliyetleri arasında Türkiye’deki bütün rehber öğretmenler, rehberlik araştırma merkezleri, bütün engel gruplarına bağlı eğitim çalışmaları ile özel yetenekli çocuklar diye tanımlanan zekâ potansiyeli yüksek olan çocukların olduğunu belirtti.

Özel öğrenciler diye tanımladıkları görme engelli, işitme engelli, ortopedik engelli ve hafif zihinsel engelli öğrenciler için yaptıkları Türkiye çapında meslek okullarından bahsederek onlara meslek kazandırmaya çalışıldığını önemle vurgulayan Genel Müdür Bilgili, bu çocukların kendi ayakları üzerinde durmaları, hayata tutunabilmeleri için meslek edinmelerinin önemine değinerek ülkemizde bahse konuyla ilgili bilincin artırılması gerekliliğine dikkat çekti.

MEB Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü İzleme ve Değerlendirme Daire Başkanı M.Ramazan Barın ise özel eğitim ihtiyacı olan öğrencilerin eğitimi hakkında bir sunum gerçekleştirerek özel eğitime ihtiyaç duyan öğrencilerin eğitim devamlılığına dikkat çekti. Özel eğitime ihtiyaç duyan bireyi, çeşitli nedenlerle bireysel özellikleri, gelişimsel farklılıkları veya eğitim yeterlilikleri açısından akranlarından anlamlı farklılık gösteren bireyler olarak tanımlayan Daire Başkanı Baran, bu öğrencilere mesleki eğitim sunmak amacıyla özel eğitim meslek liseleri ve meslek okulların kurulduğunu, atölyelerin geliştirilip yenilendiğini büyük bir memnuniyetle ifade etti.

Diğer bir gündem maddesiyle ilgili olarak, Türkiye Yayıncılar Birliği Başkanı Kenan Kocatürk Türkiye’de okuma kültürünü yaygınlaştırmak amacıyla bir platform kurulduğunu ifade ederek OKUYAY Projesi hakkında bir sunum gerçekleştirdi. Gerçekleştirdiği sunumda çalışmanın amacı ve yöntemine değinen Kocatürk, çalışmanın Türkiye haritasını detaylı bir şekilde ele aldı. Projeyle ilgili yapılan saha çalışmaları hakkında da açıklamalarda bulunan Yayıncılar Birliği Başkanı, toplumdaki okuma kümelenmesine de değinerek durumu rakamlarla ortaya koydu.

38.İstanbul Kitap Fuarı hakkında da açıklamalarda bulunan Kocatürk, 605 bin kişinin fuarı ziyaret ettiğini, geçen yıla göre bu rakamın düşmesine rağmen gelen öğrenci sayısının yüzde 20 arttığını memnuniyetle ifade ederek yurtdışındaki kitap okuma alışkanlıklarından bahsetti.

Meclis Başkan Yardımcılarından Yusuf Tavukçuoğlu ise Milli Eğitim Bakanı Prof.Dr.Ziya Selçuk’un katılımıyla gerçekleştirilen son Meclis toplantısı hakkında üyelere bilgilendirmede bulundu. Toplantıda alınan her sorunun sektör için kıymetli olduğuna değinen Başkan Yardımcısı, sorunların çözümünün ilgili Bakanlıklar nezdinde takip edildiğini belirtti.


Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA