TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Atık İthalatı Çalıştayı Antalya’da yapıldı


13.11.2019 / AntalyaAtık İthalatı ile uygulamaların güçlendirilmesi, geliştirilmesi ve ilgili paydaş gruplarla bilgi alışverişinde bulunulması, aynı zamanda Çevrenin Korunması Yönünden Kontrol Altında Tutulan Atıkların İthalat Denetimi Tebliği ile ilgili yapılacak iş ve işlemlerin müzakere edilmesi amacıyla düzenlenen “Atık İthalatı Çalıştayı” Antalya’da gerçekleştirildi.​

Toplantıya Türkiye Odalar Borsalar Birliği’ni (TOBB) temsilen katılan Yönetim Kurulu Üyesi Zeki Kıvanç, çalıştayın açılışında gerçekleştirdiği konuşmada, süreci özetlerken 11 Eylül tarihinde TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu ve Türk- İş Başkanı Ergün Atalay başkanlığında tüm tarafları bir araya getirdiklerini ve o toplantıda mutabakata vardıklarını ifade etti. Kamuoyuyla da paylaşılan 9 maddelik mutabakatın maddelerinin her birinin önemli olduğu belirten Kıvanç, tüm paydaşlar olarak ton başı fona kesinlikle karşı olduklarını sözlerine ekledi.

 

Kamunun, jeopolitik ve küresel iktisadi risklerin her geçen gün arttığı bir dönemde, sektörleri zora sokacak kararlar almayacağını ümit ettiklerini de belirten Zeki Kıvanç; ayrıca zehirli atık, kontrolsüz atık ve çöp ithalatına da mutlak suretle karşı olduklarının altını çizdi.

 

2 gün süren çalıştayda “Plastik”, “Kağıt” ve “Cam ve Diğer Atıklar” konu başlıklarında farklı oturumlarda sorun ve çözüm önerileri istişare edildi. Plastik İhtisas Oturumunun başkanlığını Türkiye Plastik, Kauçuk ve Kompozit Sanayi Meclis Başkanı Yavuz Eroğlu, Kâğıt İhtisas Oturumunun başkanlığını Türkiye Kâğıt ve Kâğıt Ürünleri Sanayi Meclis Başkanı Erdal Sükan, Cam ve Diğer İhtisas Oturumunun başkanlığını Türkiye Cam ve Cam Ürünleri Sanayi Meclis Başkanı Gizep Sayın yürüttü.

Çalıştayın son gününde oturum başkanları tarafından derlenen sorun ve çözüm önerileri sunum şeklinde haziruna aktarıldı.

 

Toplantının kapanış kısmında konuşan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Bakan Yardımcısı Prof.Dr. Mehmet Emin Birpınar, bu tür etkinliklerin sektörler arasındaki işbirliğini arttırdığını ve karar verilirken tüm tarafların istişare etmesinin önemine vurgu yaptı. Kamu olarak sanayinin her kesiminin yanında olduklarını belirten Bakan Yardımcısı, bu tarz toplantıların daha sık yapılmasını düşündüklerini sözlerine ekledi. Sıfır Atık Yönetmeliği’nin önemine değinen Prof.Dr. Mehmet Emin Birpınar, ilerleyen süreçte tüm Yönetmelik/mevzuatların Sıfır Atık Yönetmeliği ile uyumlu hale getirilmesini arzu ettiklerini söyledi. Çalıştay sonuç bildirisinin Bakanlık tarafından değerlendirildikten sonra 10-15 gün içerisinde tüm taraflara iletileceğinin bilgisini de paylaştı. Kapanış oturumunda katılımcılar söz alarak beklentilerini Bakan Yardımcısı Birpınar’ a iletme imkânı da buldular.

 

Çalıştay katılımcılara plaket takdimi ile sona erdi.

 

 

 

 

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA