TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

İş Yapma Kolaylığı Raporu İstanbul Belediyeleri Çalıştay Programı TOBB’da yapıldı


13.11.2019 / İstanbulCumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi, Çevre Şehircilik Bakanlığı ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından İş Yapma Kolaylığı Raporu İstanbul Belediyeleri Çalıştay Programı düzenlendi.​

TOBB Genel Sekreter Yardımcısı Sarp Kalkan burada yaptığı konuşmada, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın himayelerinde yürüttükleri, Dünya Bankasının İş Yapma Kolaylığı Endeksi çerçevesinde calışmalarının üçüncü yılına başladıklarını belirtti.

 

Kalkan, çalışmaların özel sektör ayağını TOBB’un koordine ettiğini, bu sene inşaat izinlerinin ve icra iflas süreçlerinin en önemli iki reform alanı olduğunu aktararak, bugünkü çalıştayda inşaat izinleri başta olmak üzere belediyelerde aksayan süreçleri görüşmek üzere bir araya geldiklerini belirtti.

Belediyelerde iş yapma süreçleri ne kadar kolaylaşırsa yatırım ortamının o kadar iyileşeceğini vurgulayan Kalkan, sözlerini şöyle tamamladı:

 

“Türkiye’de yatırım iştahı artacaktır. Uzun yıllardır 60’ıncı ile 70’inci sıra arasında yer aldığımız bir listede Türkiye’nin reformlar gerçekleştirerek 33’üncü sıraya yükselmesi bizi oldukça mutlu etti. Doing Business raporu her ülkede şirketlere uygulanan mevzuat ve düzenlemelerin kıyaslandığı önemli bir rapor. Hedefimiz ilk aşamada Türkiye’yi ilk 20 ülke arasına getirmek ve daha sonra da zirvelere taşımaktır. Hedeflerimize ulaşmak için planlı ve programlı çalışıyoruz.”

 

- Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkan Yardımcısı Erdem

 

Programın açılışında konuşan Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkan Yardımcısı Ahmet İhsan Erdem ise, Dünya Bankası İş Yapma Kolaylığı Endeksi Raporu'nun ülkelerin yatırım ortamları mukayese edilirken her zaman önemli bir gösterge olarak kabul gördüğünü belirterek, raporun 2021 yılı çalışmalarının kamu kurumları nezdindeki koordinasyon görevinin ekim ayı itibariyle Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisine tevdi edildiğini aktardı.

 

Erdem, geçen yıl Hazine ve Maliye Bakanlığının, öncesinde ise Ekonomi Bakanlığının başarıyla yürüttüğü çalışmaları aynı ivmeyle yürütmeyi hedeflediklerini dile getirerek, Türkiye’nin özellikle son 3 yılda büyük bir atılımla 2017’de önce 69’uncu sıraya, 2018’de 60’ıncı sıraya, bu yıl ise 43’üncü sıraya yükseldiğini anımsattı.

 

- Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Yerel Yönetimler Genel Müdürü Konak

 

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Yerel Yönetimler Genel Müdürü Turan Konak ise Türkiye’nin son bir yılda İş Yapma Kolaylığı Endeksi’nde 10 basamak, son iki yılda 27 basamak yükseldiğini ve 33’üncü sıraya çıkarak rekor kırdığını dile getirdi.

 

Türkiye’nin en fazla reform yapan ülkeler arasında yer alarak önemli bir başarıya imza attığını kaydeden Konak, İş Yapma Kolaylığı Endeksi’ndeki bu yükselişin Türkiye’nin yerli ve yabancı yatırımcıya cazip ve kolay bir yatırım ortamı oluşturmaya yönelik bakış açısını ortaya koyduğunu vurguladı. Bu açıdan endeksin çok önemli veri olduğuna işaret eden Konak, “Ancak bu başarılar bizi rehavete kaptırmadı. Eylemlerden sorumlu olan tüm bakanlıklar ve diğer paydaşlarımızla yoğun bir şekilde çalışmaya devam ediyoruz.” diye konuştu.

 

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA