TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

TOBB 70. Yıl ve 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı filmi hazırladı


29.10.2019 / AnkaraTürkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), 70. kuruluş yılı ve 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı için özel bir film hazırladı. TOBB’un, iştiraklerinin ve oda-borsaların üyelerine verdikleri hizmetlerin de yer aldığı film, Cumhuriyetin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün görüntüleri ve “Bugün en büyük bayramdır, kutlu olsun” sözüyle bitiyor.​

140 saniyelik filmde TOBB'un Türk özel sektöründeki işlev ve hizmetleri 4 hikâyenin içine yedirildi. Sanayi 4.0, yapay zekâ, tarım, ihracat ve sanayi alanlarında TOBB'un düzenleyici ve kolaylaştırıcı rolü birer aile hikâyesiyle anlatılırken, TOBB ailenin bir üyesi gibi konumlandırıldı.

 

-Cumhuriyete üretim ve hizmetle sahip çıkmak

 

Cumhuriyete sahip çıkmanın, onu sonraki yüzyıllarda da yaşatmanın yolunun hamaset değil, üretim ve hizmetle gerçekleşeceği; dünyaya örnek olan Kurtuluş Savaşı’nın, ekonomik savaşın kazanılarak yaşatılacağı filmin temel mesajlarından biri olarak kurgulandı. Filmde, kuruluş ilkelerinden biri olan ‘iktisat mücadelesinin kazanılması’nın olmazsa olmaz bir görev olduğu ve dünyanın en büyük ekonomilerinden biri olma hedefinin altı çizildi.

 

-Filmden satır başları

 

Filmin giriş sahnesi TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi’nin girişimci kuluçka merkezi olan TOBB ETÜ Garaj’da başlıyor. Masasında Atatürk Çiçeği olan genç bir yazılımcı, kodlama yaparken tam bunaldığı anda TOBB’un Sanayi 4.0 ile ilgili bir yayınının açık olduğu tabletine gelen bir bildirimle mutlu oluyor. Gelen bildirimde "Türkiye’nin ilk yapay zeka mühendisliği bölümü" olan TOBB ETÜ Yapay Zeka Mühendisliği Bölümü’nü % 100 burslu kazandığı yazıyor.

 

-TOBB; kadim bir dost, yol arkadaşı olur

 

Bir çiftçi tarlasından elde ettiği buğdayını TMO-TOBB tarafından hayata geçirilen lisanslı depoya götürürken torunları tarafından uğurlanır. Çiftçi, ürününü lisanslı depoya teslim edip elektronik ürün senedini alır ve TOBB’un ve 53 Ticaret Borsası’nın kurmuş olduğu Türkiye Ürün İhtisas Borsası'nda (TÜRİB) satışa sunar.

 

-TOBB; güvence altına alır, emeğe değer katar

 

TOBB-CERN Sanayi İrtibat Ofisi aracılığı ile CERN ihalesini kazanmış bir ihracatçı, yüksek teknolojili ürünlerini TOBB’un GS1 Türkiye Vakfı’ndan aldığı barkodlar ile limana getirir. İhracatçı TOBB’dan aldığı menşee şahadetnamesi ile ürünlerinin ihracatını gerçekleştirir.

 

-TOBB; uzattığı dost eli ile fırtınalı denizlerin tecrübeli kaptanıdır

 

Bir girişimcinin ürünleri TOBBUND Lojistik Yatırım’ın teminatı ve kefaletiyle yine TOBB GTİ’nin modernize ettiği sınır kapısından geçerek Avrupa’ya doğru yola çıkar.

 

-TOBB’un tecrübesi ile girişimciler engelleri ve sınırları aşar

 

Bir sanayici üretim tesisini gezerken, TOBB’un iştiraki olan KGF’nin teminatıyla banka kredisinin hazır olduğu mesajını alır. Daha sonra İstihdam Seferberliği kapsamında sağlanan teşviklerle yeni istihdam ettiği işçilerin öğle molasında olduğu yemekhaneye girer ve ‘bir çift mavi göz, doğru yolda ilerlediğimizi hatırlatır bize’ sözü ile Atatürk tablosunu düzeltir.

 

-TOBB, üretmenin ve omuz omuza çalışmanın verdiği mutluluğu ortaya çıkarır

 

Yazılımcının, çiftçinin, ihracatçının ve girişimcinin ve sanayicinin görüntüleri farklı renkler altında birleşerek ‘çokluktan birliğe yol alırız’ sözü ile TOBB’un logosunu oluşturur.

 

Film, Atatürk’ün görüntüleri ve şu sözlerle devam eder: “Cumhuriyetimizin ilkelerine sarılıyor; dünya var oldukça sürecek iktisat mücadelesinde, en büyük ekonomiler arasında daha üst sıralara tırmanmayı hedefliyoruz. Türkiye’nin girişimci gücü olarak, Cumhuriyetimizin yüz yılını, yeni yüzyıllara taşımaya söz veriyoruz.”

 

Ve film son olarak TOBB İkiz Kuleler ve Anıtkabir’in aynı ekranda yer almasıyla “Bu yolda yetmiş olmak bize yetmez” sloganı ve Atatürk’ün “Bugün en büyük bayramdır, kutlu olsun” sözleriyle sona erer.

 

70. kuruluş yılını kutlayan TOBB, “yetmiş olmak bize yetmez” sloganıyla Türk özel sektörü ve üyeleri için bitmek bilmeyen bir azim ve heyecan ile durmadan çalışmaya devam edeceğini; TOBB ve oda-borsa camiası bu vizyonla Cumhuriyetimizin yüz yılını, yeni yüzyıllara taşımaya söz verdiğini vurgular.


Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA