TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Yerli otomobil Sakarya'da üretilmeli


28.09.2011 / SakaryaTürkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, yerli otomobilin yapılacağı yerin Sakarya olması gerektiğini söyledi.​ ​

 

 

HABER VİDEOSU İÇİN TIKLAYINIZ.

 

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası tarafından düzenlenen “Sakarya’nın Yıldızları” ödül töreni, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Sakarya Valisi Mustafa Büyük, Türkiye Ziraat Odaları Birliği Başkanı Şemsi Bayraktar ve çok sayıda davetlinin katılımıyla gerçekleştirildi.

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu burada yaptığı konuşmada, yerli otomobil üretimi ve Sakarya'nın sanayileşmede ki konumunu değerlendirdi.

Sakarya'nın sanayileşmede önemli avantajları olduğunu kaydeden Hisarcıklıoğlu; "Üçüncü köprüyle bağlantılı olarak Sakarya'nın en büyük avantajı önümüzdeki dönemde müthiş bir lojistik üst olma şansı var. Lojistik üst demek; bütün malların toplandığı yer demek. Gerek Türkiye'ye gerek dünyaya dağıtıldığı yer. Bursa'dan, Kocaeli'nden, Eskişehir'den, Ankara'dan, Bolu'dan topladığınız malları buradan dağıtmak lazım." dedi.

Karasu ilçesine tren yolunun yapıldığını kaydeden TOBB Başkanı, Karasu'nun tren yolunun bitmesi ve limanın çalışmasıyla beraber dünyaya mal satılan yer olacağını dile getirdi. Hisarcıklıoğlu, "Müthiş avantajları var. Sadece Türkiye'nin mallarının dağıtıldığı yer olmayacak. Ortadoğu'nun, Kafkasya'nın ve hatta İpekyolu'nun canlandırılmasıyla beraber bu yoldaki malların dağıtıldığı yer olacak." şeklinde konuştu.

-“Yerli otomobil Sakarya’da üretilmeli”

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın yerli otomobil üretilmesi talebinin çok doğru bir hareket olduğunu kaydeden Hisarcıklıoğlu sözlerini şöyle sürdürdü: "Başbakanımız 'yerli otomobil yapalım' dedi. Çok doğru bir hareket. Yerli otomobilin yapılacağı merkez Sakarya olmalı. Bunu Sakarya'nın hoşuna gittiği için söylemiyorum. Ben bizzat Japonya'da Toyota'nın CSO'su, Cumhurbaşkanımıza ifade ederken bizzat duydum. ‘Dünyanın bir çok ülkesinde üretimimiz var. Operasyonumuz var. Ama Türkiye'de üretmiş olduğumuz Toyota'yı sıfır üretim hatasıyla üretiyoruz. En verimli fabrikamız Türk Toyota'sı. Bu açıdan fabrikamızın genel müdürü Türk. Yardımcısı Türk. Çalışanı Türk’ dedi.

Çalışanıyla amiriyle Toyota'yı kutluyorum. Bizim gurur vesilemiz. Toyota burada başarı hikayesi yazıyor. Otokar böyle. Otoyol ve TIRSAN burada. İşçi desen işçi var. Bilgi desen bilgi var. Sakarya'nın kendisine bir hedef koyması lazım. Biz nasıl dünyada Amerika'da otomobil üretim merkezi deyince akla Detroit geliyor. Biz Türkiye'nin Detroit'i "Sakarya"dır. demeliyiz. Bu hedefi koymuşsunuz. Bu hedef doğrultusunda çalışmanız lazım."

-“Türkiye’yi birileri aşağı çekmeye çalışıyor”

Türkiye'nin ne zaman hedeflerine gitmeye başlasa birilerinin sağdan soldan çekerek aşağıya çekmeye çalıştığını kaydeden Hisarcıklıoğlu, bu sefer bu fırsatı kimseye vermeyeceklerini ifade etti. Hisarcıklıoğlu, şunları söyledi: "Ama biz akıllandık arkadaşlar. Bu sefer bu fırsatı kimseye vermeyeceğiz. Bu duyguları sadece ben taşımıyorum. Benim doğumdaki, güney doğumdaki bütün oda ve borsa başkanlarım benle aynı duyguyu yaşıyorlar. Batıdakiler de aynı duyguyu yaşıyorlar. Arkadaş işte gün bugün. Toplum olarak bu terörün bizi tekrar ayağımızdan aşağıya çekmesine, kardeş kanı dökmesine fırsat vermemek için bir ve beraber Türkiye olarak, toplu olarak buna karşı tepkimizi göstermemiz lazım. Esnaf da, işçimiz de aynı düşüncede. Bunu hep beraber ortak eyleme dönüştürüp tüm dünyaya nasıl bizim bir ve beraber teröre karşı tepkimizi koyduğumuzu inşallah buradan da ilan ediyoruz. Göstereceğimizi de göreceksiniz."

-“Tarım ve hayvancılık potansiyelini iyi kullanmalıyız”

Türkiye'nin tarım ve hayvancılık potansiyelini iyi kullanması gerektiğini bildiren TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, ''Ekilebilir arazi bakımından Dünya 9'uncusuyuz. Bizim dünyayı beslememiz gerekirken potansiyelimizi kullanamıyoruz. Bugün bir Konya büyüklüğünde Hollanda 52 milyar dolarlık tarım ve hayvancılık ürünü ihraç ederken Türkiye 12 milyar dolarlık tarım ve hayvancılık ürünü ihracatı yapıyorsa, burada müthiş bir noksanlık var. Bunun çözümünü de Ankara'dan beklemeyin, yerelde bu potansiyeli iyi kullanıyor olmamız lazım'' diye konuştu.

 

-''Girişimci sayısının artırılması lazım''

Genç ve kadın girişimcilere öncelik verdiklerini anlatan Hisarcıklıoğlu, ekonominin iyileşmesi için kadın ve genç girişimcilere destek verilmesi gerektiğini ifade etti.

Hisarcıklıoğlu, Türkiye'deki girişimci sayısının artırılması gerektiğini vurgulayarak, ''Türkiye'nin nüfusu 72 milyon, toplam girişimci nüfusu da 1 milyon 396 bin. Japonya'nın nüfusu 120 milyon, toplam girişimci sayısı da 6 milyon 600 bin. Japonya'nın seviyesine gelmek için dört misli girişimci sayısını artırmamız lazım. Türkiye'de her yıl 700 bin genç istihdam nüfusuna katılıyor. Biz her yıl 700 bin gence iş bulacağız. 10 yıl sonra bu rakam bir milyon olacak. Bunlara iş bulmanın yolu tek bir yerden geçiyor. Türkiye girişimci sayısının arttırılması lazım. Potansiyel nerede bir tanesi kadınlarda. Türkiye'de girişimci sayısı oranında yeri yüzde 6, nüfusumuzun yarısı da kadın. Eğer zengin olmak istiyorsak kadın girişimcilere destek olmak lazım'' ifadelerini kullandı.

 

-"Sakaryaspor bir futbolcu fabrikasıdır"

 

Ödül töreninin sonunda, Amigo Ersin, Sakaryaspor taraftarları adına TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, TZOB Başkanı Şemsi Bayraktar ve Sakarya TSO Başkanı Mahmut Kösemusul'a isimleri yazılı olan forma hediye etti. TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, Amigo Ersin'e teşekkür ederek, "Sakaryaspor Türkiye'nin futbolcu fabrikası gibi futbolcu yetiştiren bir kulübüdür" dedi.

 

-Sakarya TSO Başkanı Kösemusul

Sakarya TSO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Kösemusul da, Sakarya’nın tarım, sanayi ve ticareti bir arada bulunduran bir şehir olduğunu ifade ederek, “Tarım burada, şimdi sanayi de burada ve gelecekte de turizm ışığımız parlıyor” dedi.
 
Sakarya’ya ilişkin bilgi veren Kösemusul şunları söyledi: “Türkiye’deki 8.8 büyüme oranına Sakarya nasıl cevap veriyor diye bakmak için kapasite kullanım oranlarını incelediğimizde 2009’daki krizde % 51’e gerileyen oranların bugün Haziran sonu itibariyle % 76.8’e ulaştığını görüyoruz.  Yıl sonunda % 80’leri bulacağımıza inancım tam. TOBB Başkanımız Sayın Rifat Hisarcıklıoğlu’nun da sık sık değindiği üzere Tükiye bir dönüşüm sürecinde. Birlikte çalışmalıyız, birlikte büyümeli,  birlikte güçlü olmalıyız.

Yine Sakarya’daki verileri incelediğimizde SATSO üyelerinin artış oranına da dikkat çekmek istiyorum. Geçen yıl % 18.36 olan üye artış hızı bu yıl da devam etti. Şu tarih itibariyle % 15 artış var. Geçen yıl 1068 üyemiz yeni kaydını yaptırırken ilk 9 aydaki yeni kayıt sayımız 994 üye.”


-“Girişimciler ve Teşvikler”
 
“İş Aramayın İş Kurun” Projeleriyle onlarca girişimciye eğitim verdiklerini ve iş sahibi olmalarını sağladıklarını vurgulayan Mahmut Kösemusul, “Sayın Hisarcıklıoğlu gibi , SATSO  olarak girişimcilerimize ayrı önem veriyoruz. Genç Girişimciler Kurulu’nun önerisiyle MARKA illeri arasında açılan yeni iş fikirleri yarışması müteşebbis kültürünü artırdığı gibi yeni icat çıkaran gençleri de teşvik etmektedir. Yarışmayı kazanan fikir sahibi 25 bin TL nakit ödül ve pek çok desteği alacak. Başkan Tolga Ballık’ı burada kutluyorum. Kadın girişimciler kurulumuzun fark yaratan kadınlara yönelik çalışmaları da ayrı takdir toplamaktadır” dedi.

-“UMEM işyerlerinde istihdam arttı”

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu’nun önerisiyle başlanan UMEM İstihdam Projesi konusuna da değinen Kösemusul şunları kaydetti:   “İşverenlerin üzerindeki yükü yüzde 20 oranında düşüren, işsizlere de meslek ve iş kazandıran bundan daha güzel bir proje yok. Sakarya olarak güzel bir çalışma yaptık ve bu konuda başarılı iller arasında ilk 3’teyiz, birincilik iddiamız da var. Çünkü SATSO olarak TOBB Başkanımıza yılda 1000 kursiyer sözü vermiştik. 5 yılda ise toplam 3.750. Oysa biz 1 yıl dolmadan 1470 kursiyere ulaştık.  Yıl sonuna kadar 2000’i aşacağız. İşsiz gençlerimize önemli bir başvuru kapısı oluşturduk. SATSO olarak ayrıca istihdam konusunda bir araştırma başlattık.”

-“Sakarya bölgenin hayvancılık üssü olmalı”

SATSO önderliğinde kurulan Sakarya Ortak Girişim Tarım İşletmeleri A.Ş  TİGEM arazisini kiralamak için güçbirliği oluşturduklarını anlatan Kösemusul, “İlk ihalenin iptal edilmesinin ardından yeni ihale öncesi girişimlerimiz var. Konuyu yakından takip ediyoruz” dedi.

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA